Dziennik Gazeta Prawna przedstawił szczegóły Nowego Ładu, czyli zmian, które już wkrótce mogą zostać wprowadzone w systemie podatkowym. Nowy Ład ma być rezultatem wieloletnich starań partii rządzącej i ma opierać się na trzech głównych filarach.

Jest „na miarę największych projektów PiS z poprzednich lat” — powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Rząd już w marcu zapowiedział reset systemu podatkowego. Minister finansów Tadeusz Kościński powołał się wówczas na chęć bardziej sprawiedliwego podejścia do obowiązku płacenia podatków przez obywateli na rzecz państwa.

Zobacz również: Sondaż: Dramatyczny spadek PiS. Tak źle jeszcze nie było. To wszystko przez lockdown?

Nowy Ład zakłada wprowadzenie kompleksowej reformy systemu podatkowego. Na dobrych zmianach ma skorzystać nawet 17 mln Polaków.

Będzie składał się z trzech rewolucyjnych kroków:

— Likwidacja lub znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej
— Podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł
— Podniesienie progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł

— Jednymi z większych beneficjentów byłyby osoby z zarobkami w okolicy minimalnego wynagrodzenia. Zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej oznaczać będą rewolucję dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które także zapłaciłyby składkę proporcjonalną do dochodu. Dla wielu oznaczałoby to wzrost obciążeń. Konsekwencją radykalnej podwyżki kwoty wolnej będzie z kolei zwolnienie z podatku PIT emerytur i rent do wysokości 2,5 tys. zł — czytamy w artykule.

Przeczytaj również:  Owsiak aż się zagotował: „Jednego nie mogę darować tej władzy”

Zobacz również: Jest decyzja rządu. Obostrzenia zostaną przedłużone [WIDEO]

Kolejną istotną kwestią będzie program inwestycji publicznych. Ma doprowadzić do utworzenia funduszu, którym zarządzałby Bank Gospodarstwa Krajowego.

— Mógłby to być drugi filar finansowania inwestycji – oprócz 770 mld zł z unijnej polityki spójności i funduszu odbudowy. Dodatkowo rozważana jest tzw. subwencja inwestycyjna. Ma ona wyrównać straty, jakie samorządy poniosłyby na zmianach w podatkach dochodowych — dodała gazeta.

źródło: biznes.radiozet.pl

(Visited 913 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj