Publicysta Jan Puhl wspomniał o prezesie PiS w niemieckim tygodniku „Spiegel” pisząc, że: „Jest świetnym taktykiem: czasami jawi się jako charyzmatyczny przywódca, czasami jako człowiek z ludu. Właściwie Kaczyński woli działać w tle, tak jak robił to przez ostatnie pięć lat rządów jego partii Prawo i Sprawiedliwość”.

Redaktor zatytułował swój tekst jako „zmiennokształtny” i poświęcił go sylwetce Jarosława Kaczyńskiego w związku z objęciem przez niego stanowiska wicepremiera. Autor próbował opisać fenomen polityka sięgając nawet do twórczości Andrzeja Sapkowskiego.

— Kaczyński jest polityczną wersją zmiennokształtnego — istoty, którą polski autor fantasy, Andrzej Sapkowski wymyślił w swoim światowym hicie „Wiedźmin” – czytamy. Jak pisze Puhl „zmiennokształtni mogą zmienić swój wygląd w dowolnym momencie. Kaczyński potrafi być genialnym taktykiem, pragmatycznym i ideologicznie elastycznym. Pojawia się także jako charyzmatyczny przywódca, który wyposażony w genialną dalekowzroczność, z tła kieruje losami narodu. A jednocześnie Kaczyński to człowiek z ludu, trochę pobożny, trochę prowincjonalny, ale uczciwy i pracowity. To właśnie ta ogromna różnorodność polityczna zapewniła mu taki sukces — kontynuował Puhl.

Zobacz również: Lech Wałęsa atakuje Kaczyńskiego i promuje teorię, że ludzie przybyli z kosmosu

„Spiegel” podkreślił, że „Faktem jest, że niedawne zwycięstwa wyborcze jego partii nie są oparte na twardym kursie prawicowym. Wręcz przeciwnie: Kaczyński uznał, że może pozyskać nowe grupy wyborców tylko pośrodku. Dlatego antyniemiecka retoryka i nacjonalistyczna wrzawa na Brukselę prawie całkowicie zniknęły”.

Przeczytaj również:  Warszawa: wielka strata. Nie żyje aktor Ignacy Gogolewski

Redaktor na potwierdzenie swoich słów nawiązał do kwestii odszkodowań niemieckich dla Polski, czyli tak zwanych reparacji wojennych.

— Ma w swojej partii twardogłowych, którym pozwolił wyliczyć, że Republika Federalna jest winna około 800 miliardów euro za zniszczenia II wojny światowej. Jednak rząd PiS nigdy oficjalnie nie wystąpił z takim żądaniem. Zadzierać z Niemcami nie byłoby dobrze w politycznym centrum, które żyje głównie na zachodzie kraju — czytamy dalej.

Jak zauważył Puhl, Kaczyński w zdecydowany sposób odróżnia się od reszty polityków.

— Styl polityczny Kaczyńskiego jest zasadniczo konfrontacyjny. Swoje pierwsze rządy rozegrał 15 lat temu jako samotną bitwę z wewnętrznymi i zewnętrznymi wrogami narodu. Ale — jak pokazały kolejne wybory — Polacy nie doceniają permanentnej kłótni. Bogate dary społeczne — zasiłek na dzieci, ulgi podatkowe, 13. emerytura — nadają polityce PiS konstruktywną funkcję wzmacniającą spójność społeczną — napisał w artykule.

źródło: tysol.pl

(Visited 1 838 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj