Szef frakcji partii chadeckich w Parlamencie Europejskim, Manfred Weber zabrał głos w kwestii aktualnej sytuacji w Polsce.

— Jesteśmy gotowi do dialogu, ale nie jesteśmy głupi — oświadczył Manfred Weber, który opublikował w „Die Welt” tekst, w którym stwierdził, że polski rząd wiele ryzykuje i nie zawsze podejmuje trafne decyzje.

— Kto trwale odrzuca niezależność wymiaru sprawiedliwości, ten występuje faktycznie z UE. Jeżeli chcemy zapobiec temu scenariuszowi, to gotowość do dialogu jest słuszna i dobra. Musimy jednak być także niezłomni — napisał Weber.

Niemiecki polityk podkreślił, że PiS kieruje się „partyjno-politycznymi kalkulacjami i żądzą władzy, kwestionuje istotne podstawy integracji europejskiej — praworządność i niezależność sądownictwa”.

Nawiązał przy tym do słów premiera Morawieckiego dla „Financial Times”, w którym wspominano o III wojnie światowej. Weber ocenił, że sformułowania tego nie da się zaakceptować.

Jednocześnie zaznaczył, że „Polska jest dumnym, równouprawnionym krajem w europejskiej rodzinie”, a cały konflikt w UE nie ma związku z polskim społeczeństwem.

— W sporze z polskim rządem nie chodzi o Polskę jako kraj ani o polski naród czy polską tożsamość, lecz o praworządność i demokratyczną kontrolę władzy — tłumaczył niemiecki polityk.

Przeczytaj również:  Najwyższa emerytura w Polsce to kupa kasy. Będziesz zdziwiony

Kontynuując swoją wypowiedź, skrytykował wyrok polskiego TK w kwestii prymatu prawa krajowego nad unijnym, mówiąc, że „kto odrzuca Unię Europejską jako wspólnotę prawa, ten występuje faktycznie z UE”.

— Jesteśmy gotowi do dialogu, ale nie jesteśmy głupi. Jeżeli będzie to konieczne, UE nie wolno zawahać się przed wyciągnięciem konsekwencji, także finansowych, w ramach istniejących prawnych możliwości — zakończył Weber.

Zobacz również: Obelżywe słowa Gill-Piątek o Marszu Niepodległości: To się nie powinno zdarzyć w Warszawie [WIDEO]

Zobacz również: Będzie powrót do nauki zdalnej? Jasna odpowiedź ministra Czarnka

Źródło: DoRzeczy.pl, msn.com

(Visited 6 230 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj