Donald Tusk

Sondaż: Duża część Polaków nie chciała, by Donald Tusk został prezydentem

Donald Tusk nie ma ostatnio lekko. Jest krytykowany i oceniany niemalże z każdej strony. Ponadto, jak wynika z niedawnego sondażu SW Research dla rp.pl z 5-6 listopada, duża część Polaków powiedziała dla niego: nie. Chodzi o start byłego premiera w wyborach prezydenckich w 2020 roku, czemu sprzeciwiło się aż 49,6 proc ankietowanych.

Polityk prawdopodobnie dobrze wyczuł smak porażki i zdecydował, że nie będzie ubiegał się o prezydenturę. Donald Tusk na początku obiecywał, że poinformuje o swoich planach 2 grudnia, tuż po zakończeniu pracy na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Grzegorz Schetyna domagał się jednak od niego odpowiedzi już przed 21 listopada, by Platforma Obywatelska mogła zyskać na czasie.

— Ogłaszam tę decyzję dzisiaj, bo czas nagli, a nie chciałbym w żaden sposób utrudniać opozycji procesu wyłaniania kandydatów. Uważam, że możemy te wybory wygrać, ale do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążona bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem — mówił w Brukseli Donald Tusk.

— Nie zamierzam się tych trudnych decyzji wypierać. Chcę też podkreślić, że będę bardzo mocno wspierał opozycję w tych wyborach i że wykorzystam każdą możliwość, aby nadal wzmacniać pozycję Polski w Europie i na świecie — dodał szef RE.

Uczestnicy sondażu SW Research dla rp.pl odpowiadali na pytanie: „Czy Donald Tusk powinien wystartować w wyborach prezydenckich w 2020 roku?”

Aż 49,6 proc. Polaków odpowiedziało „nie”. Za „tak” opowiedziało się 30,1 proc badanych, natomiast 20,3 proc nie miało żadnego zdania w tej kwestii.

źródło: rp.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these