propolski.pl: Coraz większe rozdawnictwo w Polsce

Nadciąga nowe świadczenie. Każdy Polak dostanie 1300 zł?

Już niedługo w życie może wejść kolejne świadczenie dla Polaków. Tym razem chodzi o zastrzyk gotówki na poziomie 1300 złotych. Kto będzie mógł skorzystać z takiej pomocy?

Okazuje się, że o takie pieniądze będzie mógł ubiegać się każdy Polak z określonego regionu. Chodzi o bezwarunkowy dochód podstawowy, projekt w formie eksperymentu, który ma zostać wprowadzony (na początek) na Warmii i Mazurach.

Sam pomysł wzbudza mnóstwo wątpliwości i emocji. Jak sama nazwa sugeruje, pieniądze mają być przekazywane każdemu bez względu na poziom wykształcenia, czy status społeczny.

— Gdy nasze utrzymanie zależy od innych osób, np. pracodawców, mężów, partnerów, rodziców, to mogą one wykorzystać tę zależność dla własnej korzyści — powiedział dr hab. Ryszard Szarfenberg, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

— Jeżeli każdemu zapewniony byłby bezwarunkowy dochód podstawowy, to wzrosłaby odporność na takie wykorzystywanie. Na przykład pracownik mógłby przeciwstawić się wyzyskującemu kierownikowi, a żona mogłaby przeciwstawić się przemocowemu mężowi — podsumował.

Aktualnie nie jest pewne, czy program obejmie cały kraj, czy tylko wybrane regiony. Na razie do eksperymentu wybrano dziesięć gmin leżących przy północnej granicy Polski, graniczą one z Rosją.

Uznano, że Warmia i Mazury są idealnym miejscem na testy, ponieważ panuje tam bieda. Obecnie trwają prace nad tym, by eksperyment ten mógł wejść w życie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraińska dziennikarka poprosiła Lewandowskiego o pomoc. Odpowiedź mogła być tylko jedna

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kolejna wpadka Borysa Budki. Lider PO pojawił się w TVN z flagą Indonezji

źródło: o2.pl, Gazeta Wrocławska

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these