propolski.pl: Multiszczepionka zastąpi szczepienie?

Multiszczepionka następcą szczepionki? Immunolog: Uważam, że sprawdziłaby się lepiej

Jak oceniła prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie multiszczepionka dałaby możliwość zdobycia szerokiego wachlarza przeciwciał przeciwko różnym wariantom koronawirusa.

Prof. Agnieszka Szulc-Ciesielska przyznała, że aktualna szczepionka na koronawirusa jest przygotowana „na bazie oryginalnego wariantu wirusa z Wuhan i skierowana jest tylko przeciwko jednemu konkretnemu wirusowi”.

– Moim zdaniem, w przyszłości, należałoby raczej opracować szczepionkę wielowariantową, niż przygotowywać szczepionkę pod dany wariant wirusa – podkreśliła profesor.

Jak dodała, Pfizer i BioNTech przeprowadziły badania kliniczne szczepionki przeciwko nowej mutacji Omikron.

– Badania przeprowadzono z udziałem małp, którym podano szczepionkę dostosowaną do wariantu omikron. Potem porównano jej skuteczność w stosunku do pierwszej wersji preparatu. Okazało się, że nie było widocznych różnic w odpowiedzi na tę szczepionkę. Wyobraźmy sobie białko kolca S jako zestaw zielonych klocków – to był oryginalny wirus z Wuhan. Na jego podstawie przygotowano szczepionkę rozpoznającą te zielone klocki. Ale wirus zaczął się zmieniać i pojawiały się inne kolory, które nie były rozpoznawane przez powstałe przeciwciała – wyjaśniła prof. Agnieszka Szulc-Ciesielska.

Oceniła, że tego typu szczepionka może być mniej skuteczna, jednak dalej chroniąca przed ciężkim przebiegiem koronawirusa oraz przed śmiercią.

– Na razie nie ma badań nad szczepionką wielowariantową, ale uważam, że taka multiszczepionka sprawdzi się lepiej i zapewni nam bardzo szeroki wachlarz przeciwciał przeciwko różnym liniom koronawirusa – zakończyła.

źródło: Serwis Nauka w Polsce

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these