Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że w kwestii sporu z Unią Europejską tyczącego się polskiego wymiaru sądownictwa należy dążyć do porozumienia. Szef polskiego rządu udzielił wywiadu dla Telewizji Republika i przypomniał: — Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, chcemy być w Unii Europejskiej.

W połowie lipca TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w naszym kraju nie pokrywa się z prawem Unii Europejskiej. W rezultacie Komisja Europejska przyznała Polsce czas do 16 sierpnia na wdrożenie zmian i przystosowanie się do orzeczenia TSUE, które nakazuje zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej.

Szef polskiego rządu mówił o konieczności osiągnięcia porozumienia z unijnymi instytucjami. Powiedział, że polska konstytucja jest aktem nadrzędnym wobec unijnych traktatów.

— Ja generalnie stoję na stanowisku takim, że polska konstytucja jest aktem prawa najwyższego. Jednak sytuacja jest zawiła, bo jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, chcemy być w Unii Europejskiej, korzystamy na wolnym handlu, polskie firmy rosną, pracownicy mają wyższe wynagrodzenia, o to tutaj chodzi. W związku z tym musimy doprowadzić do pewnego porozumienia z Unią Europejską — zaznaczył Morawiecki i obiecał złożenie projektu nowelizacji przepisów, które dotyczą Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

W czasie wywiadu premier Morawiecki skomentował relacje polsko-amerykańskie, których w ostatnich tygodniach dotyczyła sprawa nowelizacji ustawy medialnej (nazwanej „lex TVN”).

Zdaniem polityka sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest nadal silny, a przemiany zaobserwowano jedynie w „warstwie symbolicznej”.

— W warstwie realnej sądzę, że tutaj Stany Zjednoczone doskonale rozumieją, że Polska na wschodniej flance NATO, na wschodniej flance Unii Europejskiej jest kluczowym zwornikiem całego systemu bezpieczeństwa transatlantyckiego — wyjaśnił Morawiecki.

źródło: DoRzeczy.pl

(Visited 543 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj