Ursula von der Leyen wydała oświadczenie dotyczące orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, w którym oceniła, że prawo UE ma pierwszeństwo nad prawem krajowym, w tym przed przepisami konstytucyjnymi. Na jej słowa odpowiedziała była premier Beata Szydło.

Orzeczenie TK zostało tymczasem odczytane, jako potwierdzenie nadrzędności Konstytucji RP nad prawem unijnym. Tego nie mogła tolerować szefowa KE Ursula von der Leyen.

Niemiecka polityk nie kryła swojego wielkiego zaniepokojenia całą sytuacją. Podkreśliła, że Unia Europejska jest przede wszystkim wspólnotą wartości oraz praw.

— To właśnie spaja naszą Unię i czyni ją silną. Będziemy podtrzymywać podstawowe zasady unijnego porządku prawnego. Na tym polega 450 milionów Europejczyków — wyjaśniała.

W ocenie szefowej KE, europejska wspólnota stawia na gwarancję praw dla swoich obywateli. Dodała, że polscy przedsiębiorcy potrzebują mieć pewność, że przepisy unijne znajdą również zastosowanie w naszym kraju.

— Nasze traktaty są bardzo jasne. Wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych. Prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przed przepisami konstytucyjnymi — tłumaczyła szefowa KE.

— Szanowna Pani Przewodnicząca @vonderleyen, nie musi Pani wyrażać zaniepokojenia orzeczeniem polskiego Trybunału — zwróciła się do niej eurodeputowana PiS Beata Szydło.

— Wykładnia polskiego TK w kwestii nadrzędności prawa krajowego jest zbieżna z orzecznictwem niemieckiego TK, co jako niemiecki polityk z pewnością Pani dostrzeże — zaznaczyła.

Zobacz również: Dulkiewicz idzie w ślady Tuska i wzywa do protestów w Gdańsku: „Stajemy po stronie naszej Ojczyzny w zjednoczonej Europie”

Zobacz również: Poseł Braun notorycznie nie nosił maseczki. Ile pieniędzy stracił za karę?

źródło: wmeritum.pl

(Visited 1 830 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj