Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że sytuacja związana z koronawirusem w Polsce nie została jeszcze uzdrowiona. Dodał, że mamy ok. 80 potwierdzonych przypadków zakażenia wariantem Delta.

— Tutaj ryzykiem związanym z Deltą jest to, że według badań, które są przedstawiane na bieżąco, on jest zdecydowanie bardziej zakaźny — powiedział Adam Niedzielski w programie „Gość Wiadomości” TVP.

Szef resortu zdrowia przekazał, że służby walczące z COVID-19 mają obecnie szerokie możliwości sekwencjonowania genomu. Jest to równoznaczne z prowadzeniem badań pod kątem konkretnego wariantu koronawirusa.

Zobacz również: Antonio Ruediger ugryzł Paula Pogbę? Skandaliczne zachowanie Niemca w Monachium [WIDEO]

— W tej chwili mamy coraz to nowsze wyniki badań, które mówią o tym, że nawet ta mutacja Delta czy indyjska wcześniej nazywana, ona również jest pokryta zakresem ochronnym wszystkich szczepień, które są dostępne w Polsce — poinformował Niedzielski.

— W tej chwili mamy blisko 80 zweryfikowanych przypadków zakażeń wariantem Delta. To jest ten najpopularniejszy, jeśli można powiedzieć, wariant alertowy, bo oprócz niego mamy jeszcze brazylijski i południowoafrykański, ale tych mamy bardzo niewiele. To jest poniżej 20 w obu przypadkach. Tutaj ryzykiem związanym z Deltą jest to, że według badań, które są przedstawiane na bieżąco, on jest zdecydowanie bardziej zakaźny, ale też są niestety wątpliwości co do tego, że jest bardziej „zjadliwy”, jak to się mówi — wyjaśnił polityk, zaznaczając, jak istotne jest śledzenie nowego wariantu Delta.

Zobacz również: Maciej Maleńczuk skomentował postawę Kukiza. Nie zabrakło ostrego komentarza

Adam Niedzielski zwrócił uwagę na pozytywny sygnał płynący z ostatnio uzyskanych danych.

— To, że luzujemy od pewnego czasu obostrzenia i nie widać takiego efektu przyspieszenia pandemicznego, to świadczy, że jesteśmy już blisko tego punktu, gdzie ta odporność populacyjna jest już faktem — podkreślił „Gość Wiadomości”.

Źródło: politykazdrowotna.com, wMeritum.pl

(Visited 1 154 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj