Inflacja jest z pewnością bardzo niepokojącym zjawiskiem dla naszych portfeli. Zjada oszczędności, przyczynia się do wzrostu cen produktów i usług. To, co do tej pory wydawało nam się koszmarem – 15,6 proc, byłoby wybawieniem dla obywateli Turcji. Inflacja w tym kraju przekroczyła bowiem 80 proc. 

Instytut statystyczny TurkStat podał do publicznej wiadomości odczyt inflacji. Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wyniósł 79,6 proc. Przy czym porównywano ten sam miesiąc, z miesiącem w roku 2021.

Nie było zaskoczenia — przewidywania ekonomistów pokryły się z rzeczywistością. W ich mniemaniu miało to być nieco powyżej 80 proc.

Budzi to uzasadnione zaniepokojenie obywateli tego kraju, jak też regionu świata. W styczniu 2022 roku wskaźnik inflacji wynosił 49 proc. – w relacji rok do roku. W poprzednim roku w październiku 2021 roku było to 20 proc. Był to, można powiedzieć, całkiem inny wymiar utraty wartości tureckiej liry. Obecna skala inflacji przechodzi nasze europejskie wyobrażenia.

Prawdziwy wynik inflacji w Turcji

Dziennik „Daily Sabah” podnosi fakt, że wielu ekonomistów zarzuca instytutowi statystycznemu poważne niedoszacowanie wzrostu inflacji. Grupa ENAG — badająca inflację w Turcji — podaje, że wg. ich szacunków w lipcu wyniosła ona 176,4 proc. rok do roku. W czerwcu wynikiem miało być 175,5 proc.

Przeczytaj również:  Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin. Miał 96 lat

Pojawia się więc pytanie, dlaczego rząd Turcji nie podniósł do tej pory radykalnie stóp procentowych? To mogłoby spowodować właściwą reakcję, dać impuls rynkowi — doprowadzając tym samym do wzrostu zaufania do waluty. Problemem jest silny autorytet władcy Turcji Recepa Erdogana.

Odpowiedzią na kryzys waluty mają być nowe programy, pobudzające wzrost produkcji i eksportu. Taka polityka wydaje się być mocno nieracjonalna i sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Nie wiedziałam, którą łazienkę wybrać”. Demi Lovato nie chce już być niebinarna

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Edukacja dla bezpieczeństwa! Czarnek wprowadza naukę obchodzenia się z bronią

źródło: RMF24, bankier.pl

(Visited 137 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj