propolski.pl: Co dalej z cenami warzyw?

Szalejąca inflacja nie odpuszcza. Co dalej z cenami warzyw?

Polacy wciąż doświadczają skutków szalejącej inflacji. Drożyzna w sklepach nie odpuszcza. Oficjalne dane GUS również nie napawają optymizmem. Najbardziej drożejącymi produktami są warzywa, a tym papryka, pomidory i cebula.

Warzywa stanieją dopiero za ponad miesiąc. Wtedy rolnicy postawią na własne produkty. W lutym inflacja niestety ponownie wzrosła. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z lutym 2022 roku wzrosły o 18,4 proc. Takiego wyniku nie mieliśmy od grudnia 1996 r. Z danych przekazanych przez GUS wynika, że żywność podrożała o 24 proc. w porównaniu do minionego roku.

Czy warzywa będą tańsze?

Z niższych cen będziemy mogli skorzystać już w czasie majówki, wtedy ceny nieco wyhamują. O szczegółach wypowiedział się Paweł Myziak, plantator z miejscowości Potworów w powiecie przysuskim na Mazowszu. W jego ocenie warzywa takie, jak pomidory i papryka stanieją o 10, 20 lub nawet 30 proc.

– Są już pierwsze polskie warzywa. Ich ceny są jednak wysokie, bo tych warzyw jest wciąż niewiele. Pojawiają się pierwsze polskie ogórki i rzodkiewki. Niestety, nie przyspieszyliśmy produkcji warzyw zimą przez wysokie koszty. Ceny na razie są i będą wysokie, do maja będziemy płacić więcej, bo jesteśmy skazani na dyktat cenowy z zagranicy, stamtąd sprowadzamy warzywa – powiedział Myziak.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jest wyrok ws. zabójstwa prezydenta Adamowicza. Szokujące zachowanie sprawcy w sądzie

źródło: Onet / se.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these