Członek Partii Razem Maciej Szlinder mówił o bezwarunkowym dochodzie podstawowym, który ma być niebawem testowany w Polsce (woj. warmińsko-mazurskie).

Pomysł „dochodu podstawowego” polega na wypłacaniu pieniędzy z budżetu państwa dla każdego Polaka lub ograniczonej ilościowo wybranej grupy. Środki te są bezwarunkowe, to znaczy niezależne od dochodów i statusu zatrudnienia danej osoby. Autorzy tego pomysłu dodają, że inicjatywa ma zlikwidować ubóstwo w państwie.

– Pomysł jest taki, żeby każda osoba w wieku produkcyjnym dostawała 1300 zł., to nie jest świadczenie, które ma przysługiwać dla biednych, tylko dla wszystkich – powiedział w radiu RMF FM ekonomista Maciej Szlinder.

Aktywista wyjaśnił, że tego eksperymentu nie przeprowadzono jeszcze w całej Polsce.

– Najlepszy był eksperyment indyjski, który już przeprowadzono. Wkrótce ruszy eksperyment kataloński. Niemcy po tym eksperymencie, niewielkim, będą go rozbudowywali – zaznaczył Szlinder.

Ponadto dodał, że do działania całego systemu byłoby konieczne wprowadzenie wielu zmian w systemie podatkowym.

– Po pierwsze zmiany podatkowe, wystarczy podnieś podatki do poziomu Francji i wtedy moglibyśmy sfinansować BDP. Najlepszy model, jaki znam to jest model opracowany przez Hiszpanów. Oni mówią, że da się podnieść podatek dochodowy, do 50 proc. dla wszystkich, i wprowadzić bezwarunkowy dochód. I na tej reformie zyskuje 80 proc. społeczeństwa – powiedział członek Zarządu Krajowego Partii Razem.

Przeczytaj również:  Robert Bąkiewicz o niespełnionych obietnicach PiS: “To kolejne ustępstwo wobec UE”

Mocny komentarz Sławomira Mentzena

Do wypowiedzi przedstawiciela Partii Razem odniósł się polityk Konfederacji Sławomir Mentzen.

– Zadanie dla ucznia z podstawówki. Załóżmy, że wprowadzono podatek dochodowy w wysokości 50% oraz gwarantowany dochód dla wszystkich. Policz, ile wynosić będzie bezrobocie? – napisał w mediach społecznościowych.

– Potyczki lewicy z matematyką. 1000 zł dochodu gwarantowanego na Polaka, to ponad 450 mld zł rocznie. Żeby to sfinansować z PIT, musiałby on wynosić z 80%. Przy założeniu, że ktoś by go płacił. Widać, że dr Szlinder skończył promujący wenezuelską szkołę ekonomii UE w Poznaniu – skwitował Mentzen.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Putin i Łukaszenka nabijają się z sankcji? Wszystko się nagrało [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szaleństwo! Aktywistka ruchu Extinction Rebellion przykleiła się do drzwi Kancelarii Sejmu [WIDEO]

źródło: Twitter

(Visited 254 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj