Strona główna Polska Lech Wałęsa nie będzie już patronem szkoły w Ustrzykach Dolnych. „Nie zasługiwał na taki zaszczyt”

Lech Wałęsa nie będzie już patronem szkoły w Ustrzykach Dolnych. „Nie zasługiwał na taki zaszczyt”

4 min czytania
0
0
1,001
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa nie ma ostatnio szczęścia. Niedawno dowiedział się, że nie będzie dłużej patronem Zespołu Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych (woj. podkarpackie). Były prezydent patronował szkole od 8 lat, jednak teraz zdaniem Klubu Radnych dla rozwoju Bieszczad będzie to niemożliwe dlatego, że prawo oświatowe nie pozwala nadawania imion zespołom szkół, tylko szkołom, które należą do zespołu”.

W ostatnich tygodniach radni przegłosowali uchwałę ws. uchylenia nadania imienia szkole, co sprawiło, że Wałęsa będzie musiał pożegnać się z dotychczasowym zaszczytem.

Zmiany poparło dziewięciu radnych, natomiast przeciwnych było sześciu. TVP3 Rzeszów poinformowało, że opozycja jest przeciwna uchwale i powołuje się na rozporządzenie mówiące o tym, że rada powiatu nie może tak po prostu wycofywać się z wcześniejszych uchwał. Taką możliwość ma jedynie wojewoda lub sąd administracyjny.

Radni opozycji nie dają więc za wygraną i chcą, by Wałęsa wciąż patronował szkole. Zapowiedzieli szybkie odwołanie od decyzji.

— Szukano i znaleziono pretekst. Z niesmakiem wychodzę z tej sesji. Nie da się wygumkować tej postaci z historii Polski — mówił przewodniczący komisji oświaty w Radzie powiatu bieszczadzkiego Zygmunt Krasowski.

Jan Kot, który zasiada w radzie konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych nie zgadza się jednak z tymi słowami.

— Wałęsa nie zasługiwał na taki zaszczyt. Uważam, że jest zdrajcą — stwierdził.

źródło: wpolityce.pl

Reakcja
3
Przeczytaj również:  Adam Michnik ostro o Wałęsie: „Dyktator, który zniszczy demokrację"
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej napisanych przez Piotr Krzemiński
Załaduj więcej w  Polska

Sprawdź również

Gasiuk-Pihowicz atakuje sędzię Manowską i prezydenta Dudę: Ćwierćprezes, ćwierćprezydent

Posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz zabrała głos w sprawie decyzji prezydenta Andrzeja Dudy…