Aleksander Kwaśniewski udzielił wywiadu dla „Rzeczpospolitej” i odniósł się do sporu dotyczącego roszczeń żydowskich w sprawie mienia bezspadkowego. Były prezydent podkreślił, że sam wetował w przeszłości ustawę reprywatyzacyjną.

Aleksander Kwaśniewsi dodał, że można wziąć pod uwagę „symboliczną” spłatę roszczeń. Ponadto zauważył, że nasz kraj w ostatnich latach stał się o wiele bogatszy: — Sprawiamy wrażenie kraju, który ma trochę pieniędzy — stwierdził w rozmowie z „Rz”.

Polityk przekazał, że w czasie jego prezydentury, temat ustawy reprywatyzacyjnej stale powracał:

— Sam wetowałem ustawę reprywatyzacyjną. Ale jeżeli chce się tę sprawę przeprowadzić w warunkach, dzięki którym Polska ma silny argument – Polska jest krajem z najbardziej zmienionymi granicami po drugiej wojnie światowej, z Holokaustem i milionami ofiar – oczekiwanie, że zrobimy reprywatyzację typu Budapeszt czy Praga, jest całkowicie nierealistyczne — ocenił Kwaśniewski.

Były prezydent dodał, że w przypadku pracy nad taką ustawą należy rozmawiać ze społecznością międzynarodową:

— Nie może być tak, że przyjmujemy ustawę, o której nie rozmawiamy na drodze dyplomatycznej ani z Amerykanami, ani z Izraelem, ani z innymi krajami, gdzie diaspora żydowska jest odpowiednio silna, np. Francją, Belgią itd — mówił Kwaśniewski. Polityk zaznaczył, że nasz kraj dysponuje argumentami, które mogą pomóc uchylić się od spłaty roszczeń.

Przeczytaj również:  Jolanta Kwaśniewska: Coś we mnie pękło. Czuję się zdradzona przez własne państwo

— Mamy tak zmienione granice, tak zniszczone mienie podczas wojny i straciliśmy tylu obywateli, że wejście w proces reprywatyzacji de facto oznacza niekończący się spór i kłótnie. Wiem, że jest to bardzo bolesne i nie do końca fair wobec tych, którzy to mienie stracili. Gdy decydowałem o tym problemie, Polska była jeszcze na bardzo wielkim dorobku. Dziś Polska jest na tyle bogata, że można rozpatrzyć wariant drugi, np. rodzaj symbolicznej odpłaty — powiedział.

Zobacz również: Donald Tusk ostro do dziennikarki: „Zwrócę się do funkcjonariuszki telewizji PiS-owskiej”

Zobacz również: Grzegorz Braun ponownie wykluczony z obrad Sejmu za brak maseczki: „Czy Pani jest lekarzem?” [WIDEO]

źródło: wmeritum.pl

(Visited 3 423 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here