Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus przekazał, że konieczne jest przeprowadzenie dochodzenia ws. hipotezy o wymknięciu się koronawirusa z laboratorium. Eksperci uznają jednak taką genezę wirusa za mało prawdopodobną.

Specjaliści międzynarodowej misji zorganizowanej prowadzili badania od 14 stycznia do 9 lutego w chińskim mieście Wuhan. To właśnie tam wykryto pierwsze przypadki zakażenia nowym wirusem.

Naukowcy uznali, że hipoteza o zakażeniu koronawirusem pracowników laboratorium w Wuhan jest wręcz „skrajnie nieprawdopodobna”.

WHO chce jednak przeprowadzić śledztwo na taką ewentualność, a taki plan „wymaga dalszych badań, prawdopodobnie z udziałem nowych misji i wyspecjalizowanych ekspertów”. Tedros Adhanom Ghebreyesus zapewnił również, że liczy się z tym, że trzeba będzie ponownie wysłać do Chin zespół badawczy.

Zobacz również: Posłanka PO zmartwiona, bo na WhatsApp nie może wpisać „J***ć PiS”: „Jakaś cenzura czy co?”

Na ten moment najbardziej prawdopodobna wydaje się hipoteza, że wirus przeszedł z rezerwuaru naturalnego, poprzez zwierzęcego nosiciela pośredniego i dostał się na człowieka. Źródłem zakażenia mogło więc być mrożone mięso.

Transmisja zakażenia z nietoperzy, które mogły być nosicielami pierwotnego wirusa, na ludzi odbyła się zapewne za pośrednictwem kotów, norek, łuskowców lub ryjonosów.

Eksperci uznali, że przejście wirusa z pierwotnego nosiciela na człowieka, jest „możliwe lub prawdopodobne”.

Zespół międzynarodowych ekspertów WHO postanowił przeprowadzić dodatkowe prace w Chinach. W tym celu odwiedzono instytucje i przeprowadzano rozmowy z naukowcami chińskimi. Udano się również do szpitali, laboratoriów centrów kontroli chorób oraz na targ Huanan, na którym doszło prawdopodobnie do pierwszych zakażeń koronawirusem.

Zobacz również: Grzegorz Braun w Sejmie bez maseczki. Marszałek Terlecki wściekły: „Będzie ukarany oczywiście” [WIDEO]

Chiny nie były chętne, by dostarczyć zespołowi WHO danych o pierwszych przypadkach wykrytych w Wuhanie. W związku z tym administracja prezydenta Bidena wydała oświadczenie mówiące o „głębokim zaniepokojeniu” śledztwem. Administracja nowego prezydenta USA domaga się nawiązania pełnej współpracy z WHO oraz wyjaśnienia genezy pandemii.

Przeczytaj również:  Donald Tusk mocno o PiS-ie: "To oni są klęską żywiołową"

źródło: nczas.com

(Visited 257 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here