Dzisiaj o godzinie 10:15 miała miejsce konferencja, podczas której premier Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili plan luzowania obostrzeń na maj. Zmiany będą dotyczyły nauki w szkołach, funkcjonowania galerii handlowych, noszenia maseczek, restauracji, hoteli czy organizacji wesel.

W środę 28 kwietnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Co się zmieni już od 1 maja?

Otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne. Polacy będą mieli możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu w limicie max. 50 osób, a także uprawiania sportu w krytych obiektach i na basenach — max. 50 proc. obłożenia obiektu.

Od 4 maja dzieci z klas I-III powrócą do nauki stacjonarnej. Otwarte zostaną muzea oraz galerie sztuki, jednak limit, który będzie obowiązywał, to 1 osoba na 15m2.

Ponownie będzie można korzystać z usług sklepów budowlanych i meblowych czy galerii handlowych. Jeżeli chodzi o uczestniczenie w mszy świętej, to zmianie ulegnie limit osób – 1 osoba na 15m2 w kościele.

Od 8 maja otworzone zostaną hotele dla gości — max. 50 proc. obłożenia obiektu. Zamknięte pozostaną jednak restauracje i strefa spa.

Od 15 maja, na co zapewne większość Polaków czeka, zostanie zniesiony nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jest jednak jeden warunek. Wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób musi spaść poniżej 15. Obowiązek zakrywania nosa i ust z pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych pozostaje bez zmian.

Przeczytaj również:  PILNE! Morawiecki przemówił do Polaków: "Mam superważną wiadomość dla wszystkich mieszkańców"

Będziemy mogli korzystać z gastronomii, przebywając w ogródkach restauracyjnych. Otwarte zostaną kina oraz teatry na świeżym powietrzu — max. 50 proc. zajęcia.

Jeżeli chodzi o możliwość zorganizowania wesel i komunii, to limit ten wynosi 25 osób.

Od 15 maja zmienią się również zasady dotyczące nauczania. Do klas 4-8 szkół podstawowych i klas 1-4 szkół średnich wprowadzona będzie nauka hybrydowa.

Będziemy mieli również możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na powietrzu — max 25. proc. obłożenia.

Co zmieni się od 29 maja?

Otwarte zostaną restauracje wewnątrz — max 50 proc. obłożenia lokalu. Pojawi się również możliwość zorganizowania wesel i komunii w limicie do 50 osób. Otwarte zostaną kina i teatry, a wszyscy chętni będą mogli uprawiać sport na krytych obiektach sportowych i basenach.

Od 29 maja otwarte będą siłownie, kluby fitness, solaria — a limitem będzie 1 osoba na 15m2.

Źródło: onet.pl, tvp.info, youtube.com

(Visited 251 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj