Wiceprezes Ruch Narodowego Krzysztof Bosak wygłosił mocne słowa w Sejmie. Dotyczyły one debaty publicznej na temat rynku węgla w Polsce, a także wielkości jego wydobycia. Przypomniał, że rząd Morawieckiego zgodził się na likwidację polskiego górnictwa do 2031 r.

W czasie 57 posiedzenia Sejmu posłowie usłyszeli rotę zaprzysiężenia na nową kadencję prezesa NBP Adama Glapińskiego. Krzysztof Bosak zaapelował o zwołanie debaty w trybie pilnym w kwestii rynku węgla i skali wydobycia go w Polsce.

– 1 czerwca minister górnictwa Kolumbii wyraził radość z doskonałej koniunktury na rynku węgla. Tymczasem w czerwcu 2020 roku ten rząd zamknął kopanie rzekomo na trzy tygodnie pod pretekstem pandemii, tylko po to, żeby już we wrześniu 2020 roku podpisać plan całkowitej likwidacji wydobycia w Polsce. Żeby we wrześniu 2021 roku negocjować z Brukselą, jak ten plan wprowadzać w Polsce. I żeby w styczniu tego roku wydać rozporządzenia przez ministra Sasina o przeznaczeniu 6 miliardów zł. tylko w tym roku na zmniejszanie wydobycia w Polsce, a do 2031 roku rząd chce wydać 29 miliardów na to, żeby w Polsce w ogóle nie wydobywać węgla – powiedział poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Przeczytaj również:  Babcia dała księdzu w kopercie 50 zł. Wzruszająca reakcja

Ponadto zażądał od rządu Morawieckiego podjęcia dyskusji na temat wydobycia węgla w Polsce oraz wyjaśnień ws. likwidacji kopalni.

Jeszcze w maju Konfederacja przygotowała projekt ustawy „Tani węgiel”, której istotą była obniżka opodatkowania tego surowca.

Najważniejszymi elementami projektu okazały się zniesienie opodatkowania węgla VAT-em, CIT-em oraz akcyzą. Autorem pomysłu jest mec. Jakub Kalus.

– Nasza ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polaków, likwiduje trzy z trzydziestu podatków, którymi obciążone jest polskie górnictwo, a więc VAT, CIT dla kopalń oraz podatek akcyzowy – powiedział Jakub Kalus.

– Konfederacja nie mówi, jak drukować pieniądze, które powodują inflację. Konfederacja mówi o tym, jak pozostawić więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków. I o tym jest ta ustawa – skomentował ustawę Robert Winnicki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Były zawodnik Bayernu Monachium dokuczył Lewandowskiemu. Padły mocne słowa

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szaleństwo na basenie w Berlinie. Są zatrzymani i ranni [WIDEO]

źródło: DoRzeczy

(Visited 194 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj