Komisja Europejska stawia sprawę bardzo jasno. Rzecznik KE Adalbert Jahnz zabrał głos w czasie konferencji w Brukseli. Zdaniem polityka obecny spór na granicy polsko-białoruskiej to przede wszystkim „próba instrumentalizacji ludzi dla celów politycznych”.

— Sytuacja przy granicy polsko-białoruskiej jest formą agresji na Polskę — powiedział w poniedziałek rzecznik KE Adalbert Jahnz.

Komisja Europejska po raz kolejny ustosunkowała się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Rzecznik Komisji zaznaczył, że należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, kto jest za nią odpowiedzialny. W ocenie rzecznika KE jest to Białoruś.

— To próba, za którą stoi kraj trzeci (Białoruś), instrumentalizacji ludzi dla celów politycznych, co bardzo mocno odrzucamy i opisujemy, jako formę agresji — powiedział Jahnz, który dodał, że w tej sprawie KE jest w kontakcie z polskim rządem.

W tej samej kwestii wypowiadał się także komisarz Unii Europejskiej ds. migracji Ylva Johansson, który oświadczył, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej to nie tylko problem migracji, ale przede wszystkim agresja Łukaszenki na Polskę, Litwę i Łotwę. Wszystko po to, by zdestabilizować Unię Europejską.

Służby prasowe KE przekazały, że Unia Europejska przyjmuje podobne stanowisko i było ono wyrażane już wcześniej przez różnych ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich.

Zarówno Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi, że wykorzystując tzw. wojnę hybrydową, doprowadza do przerzutu imigrantów na ich terytorium.

Niedawno premierzy tych krajów wydali wspólne oświadczenie, w którym wskazali, że aktualny kryzys na granicy polsko-białoruskiej został wcześniej zaplanowany i doskonale wykorzystany przez reżim Łukaszenki. Zaapelowano przy tym do zaprzestania działań, które miałyby prowadzić do eskalacji dalszych napięć.

Straż Graniczna poinformowała za pomocą mediów społecznościowych, że jedynie w niedzielę udaremniono 74 próby nielegalnego przekroczenia granicy.

— Minionej doby tj. 29.08 funkcjonariusze SG udaremnili 74 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymali 3 osoby, które usłyszały zarzut pomocnictwa-dwóch ob. RP i ob. UZB próbowali wywieźć spod granicy grupę nielegalnych imigrantów z Iraku, Somalii i Libanu — napisała w mediach społecznościowych SG.

Zobacz również: Michał Szpak przebrał się w strój kaczora. Wywołał mnóstwo kontrowersji [WIDEO]

Zobacz również: Zaskakujące słowa Donalda Tuska: „Nawet komuniści by na to nie wpadli”

Źródło: stefczyk.info

(Visited 557 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj