Andrzej Duda

Kolejny sondaż. Andrzej Duda wygrywa bez problemu w I turze

Najnowszy sondaż jest niezwykle szczęśliwy dla urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecydowanie prowadzi nad innymi kandydatami. Duda w badaniu, które przeprowadził CBOS, uzyskał aż 50-procentowe poparcie.

Jego największy przeciwnik, czyli Małgorzata Kidawa-Błońska, zdobyła jedynie 15-procentowe poparcie, czyli o 5 procent mniejsze niż w lutym. CBOS zapytał uczestników badania, na kogo zagłosują w wyborach prezydenckich. Sondaż odbył się jeszcze przed wprowadzeniem w naszym kraju nadzwyczajnych środków prewencyjnych związanych z epidemią.

— Sytuacja w trakcie realizacji sondażu zmieniała się dynamicznie, a respondenci udzielający odpowiedzi w ostatnich dniach trwania badania robili to w zupełnie innych okolicznościach niż odpowiadający jako pierwsi. Z tego powodu wyniki przedstawione niżej trzeba traktować z bardzo dużą ostrożnością — napisał CBOS.

Na pytanie, czy zamierza Pan(i) wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja, aż 86 proc. badanych odpowiedziało, że z całą pewnością weźmie udział, 10 proc. wyraziło niezdecydowanie, zaś 4 proc. odpowiedziało, że nie weźmie udziału w głosowaniu. Okazuje się, że motywacja do wzięcia udziału w wyborach jest obecnie wyraźnie wyższa niż w 2015 roku. Wtedy deklaracje udziału w głosowaniu wahały się między 67 proc. a 73 proc.

W sondażu zapytano również, na kogo najchętniej oddałby(a) Pan(i) głos w wyborach prezydenckich. Andrzej Duda to zdecydowany faworyt tego sondażu, aż 50 proc. badanych wskazało bowiem walczącego o reelekcję prezydenta. Małgorzata Kidawa-Błońska straciła za to znaczną część poparcia, bo aż 5 punktów proc. Obecnie wskazało ją zaledwie 15 proc. ankietowanych. Na lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza zagłosowałoby 9 proc, natomiast na Szymona Hołownię 6 proc. Jeżeli chodzi o Roberta Biedronia, to wybrało go 5 proc. badanych. Natomiast Krzysztof Bosak zyskał poparcie na poziomie 3 proc.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich w dniach 5-15 marca 2020 r. na reprezentatywnej grupie dorosłych 919 Polaków.

źródło: wiadomosci.dziennik.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these