Olga Tokarczuk odebrała dzisiaj nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Pisarka została doceniona na całym świecie za wybitną twórczość. Artystka uhonorowana przez Szwedzką Królewską Akademię Nauk wzbudziła również podziw wśród polskich polityków.

Politycy PO postanowili dodatkowo nagrodzić twórczość Tokarczuk i złożyli odpowiedni projekt uchwały w tej sprawie. Wypowiedzieli się o kobiecie w podniosłych słowach i podkreślili, że jej osiągnięcia muszą zostać szczególnie upamiętnione.

Polska pisarka stała się piątą, obok Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, która otrzymała Nagrodę Nobla.

— Dzisiaj wyjątkowy dzień dla Polski, dla nas wszystkich. Odebranie nagrody Nobla to szczególne święto, które powinno być również przez Sejm uczczone. Z tego względu klub Koalicji Obywatelskiej złożył projekt uchwały. Mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu wspólnie przez aklamację podejmiemy uchwałę, w której uhonorujemy panią Olgę Tokarczuk i to wyjątkowe, narodowe święto — powiedział na konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Także Rafał Grupiński podkreślił, że sukces Tokarczuk jest powodem do dumy i świętowania dla wszystkich Polaków.

— Literatura nie potrzebuje politycznych wiwatów, ale też jest tak, że dzisiaj nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk jest na pewno dla nas powodem do dumy, do tego, że możemy dzisiaj mówić, że polska literatura jest doceniana w świecie, przez czytelników. Jest ceniona jako świetny ambasador polskiej kultury — stwierdził Grupiński.

źródło: dorzeczy.pl 

(Visited 17 times, 1 visits today)
Przeczytaj również:  Wałęsa powiedział, co myśli o Hołowni. Wielu się mocno zdziwi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here