Świeżo upieczona posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira gościła w programie „Rzecz o polityce”. Kontrowersyjna performerka, która uzyskała w Warszawie niewiele ponad pięć tysięcy głosów, wyjaśniła, dlaczego nie podoba jej się postać tragicznie zmarłego prezydenta.

Klaudia Jachira przekonywała w rozmowie, dlaczego obecne w polskiej kulturze mówienie o zmarłych tylko dobrze to „poprawność polityczna„. Posłanka broniła się przed zarzutami, zasłaniając się konwencją satyryczną.

— Nazywa Pani Lecha Kaczyńskiego nieudacznikiem tysiąclecia. Nie ma pani wrażenia, że to za mocne? — zapytał prowadzący rozmowę.

— Wyciąga to Pan z kontekstu, Wyciąga elementy satyry i ironii…. Nie uważam, że o osobie zmarłej można mówić tylko dobrze. Dla mnie to jest daleko idąca poprawność polityczna — odparła Jachira.

— W kulturze Polsce mówimy o osobie zmarłej albo dobrze, albo w ogóle…

— No właśnie. Na przykład mój tata nie żyje od jedenastu lat. Ja nie mam z tym problemu, by przywołać jego super cechy, bo był cudownym człowiekiem, ale wiem jakie też miał słabości. Wiem, że to widzów nie interesuje, ale możemy o tym spokojnie porozmawiać.

Przeczytaj również:  Witold Pilecki i Siostra Izabela. Dwa przykłady niezłomności charakteru na kartach dwóch książek

— Ale przywoływanie bliskich i ich wad to jest pani sprawa i to też może ewentualnie panią urazić, albo pani bliskich, ale przywoływanie Lecha Kaczyńskiego i nazywanie go „nieudacznikiem tysiąclecia” to może Jarosława Kaczyńskiego urazić.

Ja uważam po prostu, że był to bardzo przeciętny prezydent.

Dziennikarz wytknął posłance sprzeczność:

—Albo przeciętny prezydent, albo „nieudacznik tysiąclecia”.

— Wie pan… Wyciąga mi się z kontekstu konkretne słowa… Tak jakby w ogóle nie znałoby się definicji satyry albo ironii. Jak by tak traktowano jakiegokolwiek stand-upera w Europie czy na świecie, to on miałby non-stop jakieś procesy i zarzuty — argumentowała Jachira.

źródło: Rzeczpospolita

(Visited 73 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj