Kandydatka Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska od ponad tygodnia podkreśla w swojej kampanii, że PiS nie przeznacza na leczenie pacjentów onkologicznych wystarczających nakładów finansowych.

Kidawa-Błońska od kilku dni apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten zawetował kontrowersyjną ustawę przyznającą TVP oraz Polskiemu Radiu 2 miliardy złotych środków rekompensaty. W zamian kandydatka na urząd prezydenta proponuje, by pieniądze te przekazać na onkologię.

Serwis tvp.info przypomniał jednak w poniedziałek, że w latach 2012-2014 wicemarszałek Sejmu kilkukrotnie głosowała przeciw przekazaniu dla pacjentów z rakiem sum znacznie mniejszych niż 2 miliardy złotych. Dziennikarze portalu przywołują tutaj sytuację z 2012 roku, kiedy to Leszek Miller zaproponował wprowadzenie poprawki przewidującej przeznaczenie 2 milionów złotych na szczepionki przeciwko czerniakowi. Pomysł ówczesnego lidera SLD poparły macierzysta partia byłego premiera, PiS, Solidarna Polska oraz Ruch Palikota. Przeciw była koalicja rządząca PO-PSL, w tym Kidawa-Błońska. W tym samym roku poseł PiS Krzysztof Jurgiel zgłosił pomysł przeznaczenia 7 milionów złotych rozbudowę i modernizację Centrum Onkologii w Białymstoku. Wniosek Jurgiela również został odrzucony.

Przeczytaj również: Kiedy wy spaliście, Kidawa-Błońska wywołała wielką burzę w Internecie. „Litości, czyta to przed publikacją?”

W 2013 z kolei głosowano nad utworzeniem rezerwy wynoszącej 35 milionów złotych na dokończenie modernizacji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. W tym samym czasie będące wówczas w opozycji Prawo i Sprawiedliwość w osobie Marka Suskiego wystosowało wniosek o przepływ 2 milionów złotych na budowę Centrum Onkologii Południowego Mazowsza w Radomiu. Politycy Platformy Obywatelskiej, głosami m.in. Kidawy-Błońskiej odrzuciły obydwie propozycje. 

W 2014 sprawa radomskiego Centrum Onkologii ponownie znalazła się w parlamencie, lecz koncepcja także została zablokowana głosami Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego (w tym Kidawy Błońskiej) — donosi serwis tvp.info.

źródło: Do Rzeczy

 

(Visited 299 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj