propolski.pl: Kaczyński o nowych planach

Kaczyński nie boi się gróźb z Brukseli. Chce powrócić do reformy sądownictwa i olewa Unię Europejską

Prezes PiS w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” obiecał powrót do reformy wymiaru sprawiedliwości. Została ona zatrzymana w ostatnim czasie z racji nieporozumień z Unią Europejską. W ocenie lidera PiS źle działające sądy to „ciężka choroba polskiego państwa”, której „trzeba zaradzić”.

Były wicepremier nie przebierał w słowach, mówiąc, że presja wywierana na Polskę w kwestii sądownictwa w rzeczywistości nie ma za wiele wspólnego z ochroną praworządności.

– Coraz bardziej jest oczywiste, że tu nie ma sensu zważać na Unię Europejską, bo ona i tak ma inny plan. Unia nie wykonuje swoich obowiązków wobec Polski, nie przestrzega żadnych reguł. W tej sytuacji nie mamy powodów brać pod uwagę jej zastrzeżeń, które nie mają żadnych podstaw traktatowych, które nie mają nic wspólnego z praworządnością. Odwrotnie – są ochroną łamania praworządności przez rozgrzanych politycznie sędziów, łamiących polskie ustawy, polską konstytucję – powiedział Jarosław Kaczyński.

W ocenie polityka celem wtrącania się KE w polskie sprawy „nie była ochrona praworządności europejskiej, ale rozmontowanie praworządności w Polsce”.

Dodał, że istotne będą w tym temacie rozmowy z prezydentem Dudą, „bo bylibyśmy dziś w zupełnie innej sytuacji, sprawa byłaby zakończona, gdyby nie weta z lipca 2017 r.”.

Jarosław Kaczyński obiecuje reformę sądów

Lider PiS dalej wyjaśniał, że „sędziom trzeba przypomnieć rzecz podstawową: mają obowiązek przestrzegania polskich ustaw, a jedynym miejscem do oceny ich zgodności z konstytucją jest Trybunał Konstytucyjny”. Przyznał, że najważniejszym działaniem będzie „projekt spłaszczenia struktury sądów autorstwa pani Anny Dalkowskiej, swego czasu wiceminister sprawiedliwości, która obecnie jest w Sądzie Najwyższym”.

– Do tego projekt Pawła Kukiza dotyczący sędziów pokoju. W naszych warunkach konstytucyjnych to trudne do wprowadzenia, bo Trybunał Konstytucyjny jasno wyłożył, że mogą orzekać tylko zawodowi sędziowie. To oznacza, że wszystko musi iść przez Krajową Radę Sądownictwa, musi być powołanie przez prezydenta – tłumaczył.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Lech Wałęsa trafił do szpitala. Co się stało? „Bywa i tak”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zrobił to! Lewandowski z pierwszym golem dla Barcelony [WIDEO]

źródło: Sieci

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these