Prezydent USA Joe Biden przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Amerykański polityk podkreślił, że jeżeli dojdzie do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, to USA nie pozostaną bierne.

Od kilku miesięcy amerykański i ukraiński wywiad badają temat koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy. Z doniesień wynika, że inwazja Rosji na Ukrainę byłaby potencjalnie możliwa wraz z początkiem 2002 roku.

Rosja nie zgadza się z tymi doniesieniami i konsekwentnie im zaprzecza. Stwierdza natomiast, że zależy jej jedynie na ochronie swoich interesów przed NATO. Z kolei Stany Zjednoczone obiecują zdecydowane działania w przypadku rosyjskiego ataku.

Joe Biden potwierdził to w rozmowie z Wołodymyrem Zełeńskim.

– Prezydent Joe Biden oświadczył jasno, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy i partnerzy odpowiedzą zdecydowanie, jeśli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę – ogłosiła w najnowszym oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Jen Ptaki.

Amerykański prezydent po raz kolejny udzielił poparcia Stanów Zjednoczonych dla integralności terytorialnej Ukrainy oraz jej suwerenności. Zapewnił, że Amerykanie zadbają o działania zmierzające do deeskalacji sytuacji w Donbasie.

Zełenski przekazał w mediach społecznościowych, że omówił „wspólne działania Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i partnerów mające na celu utrzymanie pokoju w Europie, zapobieżenie dalszej eskalacji, reformy i deoligarchizację”.

Podziękował Stanom Zjednoczonym za udzielenie poparcia i podsumował, że rozmowa z amerykańskim prezydentem „świadczy o specjalnym charakterze naszych stosunków”.

Zobacz również: Ziobro znalazł odpowiedzialnego za kryzys i podwyżki: „Za jego zdradę Polacy muszą dziś płacić wysokie rachunki”

Zobacz również: Masywna asteroida zmierza w kierunku Ziemi. Czy podzielimy los dinozaurów?

źródło: wp.pl, tvn24.pl, onet.pl

(Visited 109 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj