W poniedziałek obchodzimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Marek Jakubiak był gościem na antenie Poranka rozgłośni katolickich „Siódma9″. Polityk mówił o potrzebie rozliczenia Niemiec za zbrodnie drugiej wojny światowej.

– Niemcy doskonale wiedzą, że reparacje nam się należą. Nie wiem, czy zostaną nam wypłacone i czy Niemcy będą mieli z czego zapłacić, ale faktura musi zostać wystawiona i świat musi się o tym dowiedzieć – powiedział Marek Jakubiak.

Polityk uważa, że bez względu na wszystko „faktura musi zostać wystawiona”, a Polacy powinni domagać się zadośćuczynienia od Niemiec.

– Dla mnie Powstanie Warszawskie jest częścią mojego życia. Dziś bardziej popularne jest mówienie, że to nie Niemcy są odpowiedzialni za II wojnę światową, tylko naziści, albo mieszkańcy Europy, którzy zbłądzili, ale to byli jednak Niemcy – mówił w ostrym tonie Marek Jakubiak.

Marek Jakubiak o reparacjach od Niemiec

Polityk ocenił, że gdyby w aktualnych realiach zaszła konieczność walki o wolność „to nie byłoby to częścią propagandy i wydarzyłoby się samo tak jak wtedy”.

– Część naszego dorosłego społeczeństwa (pod przemożnymi niemieckimi wpływami) dokonuje pewnego rodzaju relatywizmu – w istocie – odwracając kota ogonem, jeśli chodzi o Powstanie Warszawskie, Westerplatte i Kampanię Wrześniową – przyznawał Jakubiak, który nie ma złudzeń, że „cały naród niemiecki jest odpowiedzialny za ludobójstwo”.

Przeczytaj również:  Encyklopedia Antykultury, czyli książka, którą każdy człowiek powinien mieć na półce. Dlaczego?

– W historiografii II wojny światowej doszedłem do tego, że zginęło wówczas 10 mln Polaków. Nawet to, że Niemcy obecnie w swoich wypowiedziach pomniejszają odniesione przez nas straty, to jest zgroza, a my na to pozwalamy. Jeżeli Niemcy chcą być moralizatorami Europy i braćmi Polaków, to muszą na początku ponieść karę za ludobójstwo, czyli coś najgorszego na świecie, co może sąsiad zrobić sąsiadowi. Było to, jest barbarzyństwo i muszą ponieść karę – zaznaczył były kandydat na prezydenta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Trump pochował byłą żonę na polu golfowym. Zaskakujący powód

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kompromitacja na antenie TVP. Dziennikarka podważyła prawa fizyki? [WIDEO]

źródło: Siódma9

(Visited 949 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj