W lutym Polacy będą mogli szczepić się przeciwko koronawirusowi. Pytanie brzmi jednak – jaki procent populacji musiałby się zaszczepić, aby faktycznie była to skuteczna metoda walki z pandemią?

Na to pytanie odpowiedział Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Okazuje się, że Polacy musieliby się mocno zmobilizować.

Można założyć, że do powstrzymania pandemii COVID-19 potrzeba zaszczepienia ok. 70 proc. społeczeństwa — ocenił ekspert, dodając, że powinny być to zwłaszcza osoby szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby.

Czytaj także: Polscy lekarze i naukowcy ostrzegają przed szczepieniami na koronawirusa! Przyjęcie szczepionki może być groźne

Aby zaszczepić taką liczbę osób, musiałoby się odbyć 60 milionów wizyt szczepiennych. Zdaniem dr hab. Kuchara o takiej operacji potrzeba nadzwyczajnych środków, w tym m.in. zaangażowania farmaceutów, a nawet fizjoterapeutów, w wykonywanie szczepień.

Czytaj także: Anglik cwaniakował w pociągu do momentu, gdy wkroczyli Polacy. Potrzebowali zaledwie kilku sekund

Ekspert podkreśla, że ważny jest czas. Najlepiej byłoby zakończyć proces szczepień w ciągu paru miesięcy. Tymczasem wielu Polaków nie zamierza się szczepić. Sceptycyzm zdaje się być zresztą uzasadniony. Wielu lekarzy uważa, że nie można mieć absolutnej pewności co do bezpieczeństwa samej szczepionki.

Źródło: Business Insider

(Visited 254 times, 1 visits today)
Przeczytaj również:  Nic lepszego dzisiaj nie obejrzycie. Monika Olejnik klaszcze... Do pustej ulicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here