Szymon Hołownia, który był gościem w radiu ZET, nie ma wątpliwości, że kopalnię Turów należy zamknąć. Lider Polski 2050 domaga się, by Polska „natychmiast odeszła od wydobycia węgla kamiennego i brunatnego”.

Polityk w czasie programu został zapytany o stanowisko ws. przyszłości kopalni węgla oraz elektrowni Turów.

– Pozostaje pytanie, kiedy należy to zrobić. W perspektywie 10 – 15 lat na pewno Turów zostanie zamknięty – powiedział Hołownia.

– Musimy natychmiast odejść od węgla kamiennego i brunatnego – dodał, oceniając, że „polski system energetyczny jest niewydolny”.

Szymon Hołownia i jego podejście ws. elektrowni w Turowie

Nie da się ukryć, że lider Polski 2050 kilka razy zmieniał zdanie w tym temacie. Przypomnijmy kilka jego wypowiedzi.

– Mamy ogłoszony środek tymczasowy i co powinniśmy w tej sytuacji zrobić? Otóż w tej sytuacji powinniśmy zrobić kilka prostych rzeczy. Po pierwsze, chcemy czy nie chcemy, zgadzamy się czy nie – wykonać postanowienie TSUE, dlatego że my nie możemy sobie wybierać lepszych i gorszych postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak się nam podobają w sprawie sądów, to będziemy, a jak się nam nie podobają w sprawie węgla, to nie będziemy – twierdził w maju 2021 roku założyciel Polski 2050.

Już po kilku dniach próbował wycofywać się ze swoich słów.

– Orzeczenie wiceprzewodniczącej Trybunału to nie jest jeszcze orzeczenie całego Trybunału. My możemy, jako Polacy, mówić jasno, że mamy problem z tym że takie orzeczenie, w takim trybie zostało wydane. Nie można takich kopalni, inwestycji, elektrowni zamykać po prostu z dnia na dzień. To technologicznie niemożliwe, niewykonalne. Trzeba jak najszybciej dążyć do tego, by to postanowienie wiceprzewodniczącej TSUE zmienić. Drogą do tego są tylko Czesi i my wszystko powinniśmy zrobić – wyjaśniał.

– Turów jest do zamknięcia, tak jak kopalnie odkrywkowe koło Bełchatowa są do zamknięcia – dodawał w czerwcu na Twitterze.

źródło: Radio ZET / TVP Info

(Visited 727 times, 1 visits today)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj