Szymon Hołownia udzielił wywiadu dla WP Tech. Kandydat na prezydenta był pytany o kwestie energetyki oraz klimatu. Polityk postuluje m.in. opodatkowanie mięsa w perspektywie kilkunastu lat.

Hołownia przekonywał, że nie jest zwolennikiem budowy elektrowni jądrowych. Kandydat stawia na „neutralność klimatyczną” i czerpanie energii ze źródeł odnawialnych, choć atom jest dla niego „mniejszym złem”:

— Jeśli nie udałoby nam się osiągnąć bez tego celu neutralności klimatycznej do 2050 r., to uważam budowę elektrowni jądrowej za mniejsze zło. Problem z energetyką jądrową jest taki, że to jest droga, stara, wodochłonna i długo wchodząca na obroty technologia, a więc nie jest to rozwiązanie przyszłościowe. Tak jak mówiłem – jeśli nie dałoby się inaczej, to jest to mniejsze zło, ale trzeba zrobić wszystko, żeby się dało inaczej — mówił polityk.

W rozmowie z dziennikarzem WP Tech Mateuszem Czerniakiem Hołownia twierdzi, że jest otwarty na pomysły opodatkowania artykułów mięsnych.

— Podatek na mięso, tak czy nie i dlaczego? — zapytał dziennikarz.

— Myślę, że na tym etapie to nie jest do przeprowadzenia, natomiast uważam, że trzeba zrobić wszystko, żeby zrealizować artykuł, który jest w polskiej konstytucji od lat 90. – „podstawą ustroju rolnego Rzeczpospolitej jest gospodarstwo rodzinne”.

— Musimy zrobić wszystko, żeby przekonać rolników do produkowania żywności w taki sposób, żeby koszty środowiskowe były jak najmniejsze, a polska polityka rolna była racjonalna, a nie rabunkowa.

— Kolejna rzecz to coś, o czym mówiliśmy przed chwilą – edukacja. Jestem wielkim zwolennikiem tego, żeby na opakowaniach produktów znajdowała się pełna informacja o ich koszcie wodnym i węglowym, żeby to powoli wchodziło do świadomości. Dopiero za kilka bądź kilkanaście lat możemy pomyśleć o podatku.

Przeczytaj również: Warszawskie wodociągi zrzuciły w nocy ścieki komunalne do Wisły. „Fetor w powietrzu i papier toaletowy w rzece”

źródło: Wirtualna Polska

(Visited 233 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj