Europoseł Guy Verhofstadt dał prawdziwy popis szału w Parlamencie Europejskim. Przewodniczący europejskich liberałów nie krył swojego wzburzenia i machał rękoma niczym dyrygent.

— Przypomina mi to XVIII w., kiedy Polska zniknęła z map Europy, kiedy w pomieszaniu kryzysu wewnętrznego i zdrady konserwatystów oraz zagrożenia zewnętrznego, doszło do tragedii — mówił pobudzony Guy Verhofstadt.

Wśród mnóstwa ataków na Polskę to właśnie jego wypowiedź okazała się najbardziej skandaliczna.

— Bardzo uważnie słuchałem pana premiera Morawieckiego przez pół godziny. Nawet jakby mówił pan godzinę, to słuchałbym w ciszy i skupieniu. Ale pan nie mówił o wyroku TK. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest jasny: art. 1 i art. 19 traktatu nie obowiązują w Polsce jako niezgodne z konstytucją, tak orzekł TK. Traktat zaakceptowaliście w roku 2004 r., z przyjęciem Traktatu Lizbońskiego rząd PiS to zaakceptował — przemawiał belgijski eurodeputowany.

Verhofstadt zaznaczył, że rząd premiera Morawieckiego „gra w mroczną grę”, a sam Trybunał Konstytucyjny jest „upolityczniony”.

Były premier Belgii dokonał również oburzającego porównania nawiązując do dawnej historii Polski.

— To mi mocno przypomina coś bardzo dramatycznego w historii Europy, z końcem XVIII w., kiedy Polska zniknęła z map Europy. Fatalna mieszanka złego zarządzania, zagrożenia zewnętrznego i zdrady konserwatystów, którzy nie chcieli zaakceptować nowoczesnej polskiej konstytucji. Wiem, że pan jest historykiem z wykształcenia, panie premierze, moje wystąpienie powinienem rozpocząć od klasycznej pozycji — stwierdził Verhofstadt.

— Wszystko zaczyna się od jakiejś jednej decyzji i to prostą drogą prowadzi do upadku. Zwykli Polacy nie chcą tego, to ego wielkich polityków, którzy nie myślą, jaką katastrofę ściągną na siebie pod koniec tej historii. Proszę wycofać się z tych niemądrych decyzji i proszę tak naprawdę zakończyć ten marsz w stronę upadku — atakował szefa polskiego rządu.

Jego show nie umknęło uwadze polskich internautów, których szczególnie zdenerwowało porównanie do sytuacji z czasów rozbiorów.

— Guy Verhofstadt porównuje Polskę obecną do tej z czasów rozbiorów, a rząd PiS do Targowicy sprzeciwiającej się Konstytucji 3 Maja. Jakie jeszcze „celne” porównania padną w trakcie tej debaty? — czytamy.

— O jest i Guy Verhofstadt. Mówi, że Polska może zniknąć z mapy Europy. „Proszę zakończyć marsz w stronę upadku” — dodał inny użytkownik.

Zobacz również: Mocne wystąpienie premiera Morawieckiego w Parlamencie Europejskim: „Odrzucamy język gróźb” [WIDEO]

Zobacz również: Wiceprzewodniczący PE dwa razy przeszkadzał Morawieckiemu. Ostra odpowiedź polskiego premiera [WIDEO]

Źródło: Parlament Europejski, TVN24.pl, YouTube.com

(Visited 4 101 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj