Były dowódca jednostki GROM gen. Roman Polko rozmawiał z „Super Expressem” i zauważył, że Rosjanie doświadczają coraz większych trudności na froncie. Dodał, że Ukraińcy powinni ten fakt wykorzystać.

– Dzięki bohaterskiej postawie Ukraińców Rosja utraciła własne zdolności bojowe. To widać. Rosja tej wojny z pewnością nie wygrywa. Ofensywa na Donbasie nie posuwa się do przodu w tempie, w jakim chciałby Putin. Rosjanie pozyskują niewielkie zdobycze okupione ich własną krwią. Na południu Ukrainy Ukraińcy przechodzą do kontrataków – powiedział wojskowy.

Gen. Polko jest zdania, że Ukraińcom udało się ostatnio odnieść znaczące sukcesy, co daje motywację do dalszej walki.

Gen. Polko o nowym celu Ukraińców

– Po takim symbolu, jakim na początku wojny była Wyspa Węży, mamy kolejny impuls, który pokazuje Ukraińcom, że tę wojnę można wygrać. Mam tu na myśli uderzenie na Krym, który wydawał się Rosjanom bezpieczny i poza zasięgiem, gdzie rosyjscy turyści chętnie wypoczywali. Okazuje się, że Ukraina może przejść do szerszej kontrofensywy, ale klucz do zwycięstwa i przełomu jest w rękach Zachodu. Kluczowe są najbliższe tygodnie. Zimą warunki do prowadzenia kontrofensywy będą zdecydowanie trudniejsze. Dlatego prezydent Ukrainy podkreśla, że trzeba uczynić wszystko, aby odbić lub przynajmniej umocnić się w okręgach zaporowskim, chersońskim, ponieważ utrzymanie Morza Czarnego czy kontroli nad Morzem Czarnym jest kluczowe dla gospodarki Ukrainy – kontynuował.

Gen. Polko powiedział także, jaki jest symboliczny cel, który Ukraińcy powinni teraz realizować.

– Mam nadzieję, że w najbliższym czasie zostanie zniszczony most nad Cieśniną Kerczeńską, bo to tą drogą Rosjanie wyprowadzają uderzenia i prowadzą ludobójcze działania na kierunku południowym – tłumaczył.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niemiecka prasa przyznaje: „Jeśli Niemcy się w tej kwestii ugną, zagraża to jedności Zachodu”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Młodzi Rosjanie protestowali w Moskwie przeciw wysyłaniu broni dla Ukrainy [WIDEO]

źródło: se.pl

(Visited 223 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj