Internauta o nicku „Ośrodek Monitorowania Zachowań Ksenomorficznych” zapytał prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz o związek króla Jana III Sobieskiego z konstytucją 3 Maja.

Aleksandra Dulkiewicz na swoim oficjalnym profilu poinformowała, że w dniu 3 maja złożyła kwiaty pod pomnikiem Jana III Sobieskiego „w hołdzie tym, którzy tę konstytucję wywalczyli”. Sens składania kwiatów pod pomnikiem polskiego króla, panującego na ponad sto lat przed uchwaleniem ustawy zasadniczej spotkał się z wątpliwościami internautów.

— Dziękuję za to pytanie! — odpisała natychmiast Dulkiewicz. — 40 lat temu własnie pod pomnikiem króla Jana, który przejechał do Gdańska ze Lwowa, z krótkim przystankiem we Wrocławiu, odbyła się największa manifestacja patriotyczna zorganizowana przez Ruch Młodej Polski, takie preludium przed strajkami sierpniowymi… Pomnik Sobieskiego to łączność z przedwojenną RP.

Użytkownicy mediów społecznościowych wyśmiali odpowiedź prezydent Gdańska, zarzucając jej ignorancję historyczną oraz łączenie na siłę postaci Sobieskiego z późniejszymi wydarzeniami historycznymi. Pojawiły się również głosy twierdzące, że gdańszczanie nie posiadają w swoim mieście innych obiektów, które nadawałyby się do obchodów rocznicy święta 3 Maja:

Przez 30 lat wolnej Polski nie dorobili się lepszego miejsca do czczenia tego wydarzenia i nadal kultywują obrzęd z głębokiej komuny. Wolni gdańszczanie.

— Rzeczywiście Jan III Sobieski odbył podróż do Gdańska. W dół Wisły. Pierwszym miastem w którym miał postój był Włocławek. A nie żaden Wrocław. Natomiast i tak nie widzę związku.

Dobra, prawda jest taka, że po prostu w Gdańsku nie ma żadnego miejsca historycznie związanego z konstytucją 3 maja. Pomnik Sobieskiego na Targu Drzewnym jest po prostu wygodnym i często używanym miejscem politycznych spotkań, wieców i protestów. Dlaczego? Bo jest tam miejsce, jest w centrum, wygodny dojazd, Urząd Miejski jest o rzut kamieniem to nie trzeba przepierdalać się przez korki, po wiecu można iść na kebsa i browara.

Przeczytaj również: Prezydent Andrzej Duda uderza w dziennikarzy Onetu: „W redakcji już głosowali i zdecydowali”

Przecież to proste! Czego nie rozumiecie, barany?

Gepostet von Pitupitu Xmas edition am Sonntag, 3. Mai 2020

źródło: Facebook

(Visited 425 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj