Rozszerzenie NATO musi być jednogłośne. Tymczasem media obiegła wiadomość, że prezydent Recep Tayyip Erdogan stanowczo sprzeciwił się dołączeniu Finlandii i Szwecji do Sojuszu.

— Turcja nie poprze kandydatury Finlandii i Szwecji do NATO — powiedział prezydent Turcji.

Europa Środkowa była tą inicjatywą krajów i samym pomysłem dołączenia Finlandii i Szwecji do NATO wniebowzięta. Upraszczałoby to znacznie obronę wschodniej flanki NATO. Tak wypowiadają się, chociażby byli generałowie Wojska Polskiego. Podkreślają, że wówczas Morze Bałtyckie byłoby jeziorem wewnętrznym Sojuszu. To z wojskowego punktu widzenia oznaczałoby całkowitą zmianę układu sił w rejonie akwenu.

By możliwe było dołączenie do paktu północno-atlantyckiego NATO wymagana jest zgoda Turcji. Istnieje zasada, że na przyjęcie nowych państw
muszą się zgodzić wszyscy członkowie Sojuszu.

Szwedzi i Finowie formalnie pragną stać się członkiem NATO

Premier Szwecji, Magdalena Andersson poinformowała, że rząd Szwecji zainteresowany jest uzyskaniem statusu pełnego
członka Sojuszu.

Towarzysz premiera, lider opozycyjnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Ulf Kristersson dodał: — Współpraca z Finlandią przy złożeniu wniosku jest korzystna z praktycznych względów. To powinno skrócić czas rozpatrywania dokumentu — stwierdził.

Natomiast sama premier Szwecji podkreśliła, że proces akcesji obu skandynawskich krajów może wynosić około 12 miesięcy.

Przeczytaj również:  Rosjanie ponownie się wygłupili. Wystrzelili rakietę w samych siebie [WIDEO]

Wyraźny sprzeciw Turcji

Erdogan przekazał delegacjom Finlandii i Szwecji, aby „się nie kłopotały” odbywać podróży do Turcji by przeprowadzać rozmowy w sprawie zmiany decyzji.

Podkreślił, że Turcja bacznie śledzi sytuację w obu krajach i nie ma pozytywnego spojrzenia na inicjatywę dołączenia do Sojuszu Północno-Atlantyckiego. Nadmienił, że oba kraje skandynawskie są domem dla wielu organizacji terrorystycznych. Ponadto dodał, że: „Niektóre z nich zasiadają w parlamencie. Nie możemy tego popierać”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Giertych ukąsił ministra Ziobrę: „Nie znosisz mnie, gdyż twoje umizgi o pracę potraktowałem lekceważąco”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Podsłuchano rosyjskich żołnierzy. Rozmawiali o polskich czołgach, których liczba im się pomyliła [WIDEO]

źródło: rmf24.pl

(Visited 101 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj