propolski.pl: Donald Tusk wrzucił zdjęcie z mamą

Donald Tusk: To są znaki nadziei, że zło nie musi zwyciężać

Były premier Donald Tusk brał udział w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Odbyły się one w Poznaniu.

Dzisiaj Polacy obchodzą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Najważniejsze uroczystości odbywają się w Warszawie na placu przed Zamkiem Królewskim. Pojawili się na nich ważni goście, m.in para prezydencka.

Zjawił się także przewodniczący PO Donald Tusk, który mówił o powinności względem historii.

Były premier podkreślił, że Konstytucja z 1791 roku to „wielkie dziedzictwo, które dzisiaj nie jest zwykłą lekcją historii”.

– To jest dziedzictwo, które musi być dla nas wszystkich zobowiązaniem na dziś i na przyszłe lata i dziesięciolecia, bo przecież w tym dziedzictwie chodzi dokładnie o to, o co chodzi dzisiaj naszym siostrom i braciom na Ukrainie, o co chodzi naszym sojusznikom w pakcie północnoatlantyckim, w zapisach tego paktu, o co chodzi Unii Europejskiej, Europejczykom i co jest zapisane w jej traktatach – powiedział Tusk.

Polityk dodał, że aktualna polska konstytucja jest „czasami omijana, czasami obchodzona, czasami gwałcona”.

Były szef RE wykorzystał wojnę na Ukrainie i nawiązał do obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

– Dzisiaj Ukraina pokazuje nadzwyczajną jedność. Ta jedność ukraińska wobec rosyjskiej nawały to bohaterstwo, odwaga, to także są znaki nadziei, że zło wcale nie musi we współczesnym świecie zwyciężać, że zło nie musi brać góry także w naszej ojczyźnie, chociaż my w tej konfrontacji, codziennej konfrontacji ze złem nie musimy uciekać się do tej najwyższej ceny, do daniny krwi – powiedział Tusk.

Opowiedział również o wartościach, które w jego ocenie muszą być przestrzegane za wszelką cenę: praworządność, wolność, prawa obywatelskie, wolność słowa, suwerenność narodu i państwa, wspólnota Zachodu, traktaty międzynarodowe i wiele innych.

– Jedność polityczna świata Zachodu, jedność Europejska, jedność ze Stanami Zjednoczonymi w ramach układu atlantyckiego. Jedność z walczącą Ukrainą. Jeśli pozostaniemy wierni tym przykazaniom, jeśli będziemy każdego dnia wspólnie z narodami miłującymi wolność, wspólnie z wszystkimi ludźmi na naszym kontynencie i na świecie, dla których wolność nie jest abstrakcyjnym, pustym sloganem, jeśli wytrzymamy w tym wysiłku, to będziemy mogli, z wielkim przekonaniem, z wielką determinacją powiedzieć sobie i przyrzec Ukrainkom, Ukraińcom, naszym sojusznikom, że Polska nigdy nie zginie, że Ukraina zwycięży – tłumaczył Donald Tusk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Miliarder skrytykował Władimira Putina. Teraz boi się o swoje życie

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gargantuiczne ceny nad morzem i w Krakowie. Dziennikarka pokazała zdjęcia

źródło: 300polityka.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these