propolski.pl: Niemiecki dziennik rozpisuje się o polskich lekarzach

„Der Spiegel” chwali polskich lekarzy: Ratują niemiecką służbę zdrowia

W niemieckim dzienniku „Der Spiegel” znalazł się artykuł poświęcony polskim lekarzom — autorstwa Evy Kunkel. Okazuje się, że nasi specjaliści są niezwykle cenieni za granicą za swoje zaangażowanie i wiedzę. Niemiecki dziennik rozpisał się o polskich medykach, którzy ratują służbę zdrowia szczególnie we wschodnich landach.

Eva Kunkel opisała historię polskiej lekarki, która od 16 lat dojeżdża do pracy ze Szczecina do Pasewalku.

— Takie osoby jak ta lekarka ratują niemiecki system ochrony zdrowia na obszarach po zachodniej strony Odry przed załamaniem — napisała dziennikarka wskazując, że w 2019 r. w Brandenburgii z zagranicy pochodzi jedynie 11 proc. lekarzy. Dane wskazują, że najliczniejszą grupą wśród nich są Polacy.

Zobacz również: Mentzen w ostrych słowach atakuje rząd: „Epidemii winni niezaangażowani lekarze, ludzie bez masek na wsiach i na rowerach”

Dziennikarka zwróciła uwagę na to, że nasi sąsiedzi zdali sobie sprawę, jak wiele dla nich znaczy pomoc polskich lekarzy. Szczególnie w sytuacji pandemicznych obostrzeń, kiedy polski rząd zamknął granice na trzy miesiące.

— Dla szpitali po niemieckiej stronie granicy była to katastrofa — podkreśliła autorka tekstu.

Ponadto zwróciła uwagę na to, że pandemia ujawniła, jak system opieki zdrowotnej zarówno polski, jak i niemiecki bardzo potrzebują specjalistów. Szczególnie duży problem odznacza się na Wisłą. Od wejścia do UE z naszego kraju wyemigrowało ok. 15 tys. lekarzy.

Zobacz również: Premier Morawiecki zaszczepił się przeciwko COVID-19. „Wszystko przebiegło szybko i sprawnie”

W szpitalach przebywa 28 128 chorych na koronawirusa, a 3195 z nich ze względu na stan zdrowia podłączono do respiratorów. Jak przekazało Ministerstwo Zdrowia kwarantanną objęto nawet 241 tys. osób. Dodano, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 45 396 łóżek oraz 4532 respiratory.

źródło: dorzeczy.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these