Rośnie liczba przypadków zarażeń wariantem Delta w naszym kraju. Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że „zagrożenie jest realne”.

Czy jesteśmy w stanie odróżnić tzw. mutację indyjską od „zwykłego” COVID-19? Okazuje się, że nowy wariant może powodować bardzo specyficzne objawy i powikłania.

Zdaniem ministra zdrowia, wariant Delta koronawirusa jest obecnie „najbardziej zagrażającym Polsce”. Do tej pory w naszym kraju zanotowano 80 przypadków zakażeń nowym rodzajem.

Czym charakteryzuje się Delta? Przede wszystkim największą zdolnością do transmisji spośród wszystkich dotychczas rozpoznanych szczepów COVID-19.

Jak wiemy z informacji przekazanych przez ekspertów, dominujące objawy COVID-19 to: katar, ból głowy, gardła, gorączka i duszności.

Według informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ci, którzy zarazili się wariantem Delta, nie skarżą się na utratę węchu oraz smaku. Żadna z osób zakażonych nie doznała takich dolegliwości.

Zobacz również: Robert Lewandowski zabrał głos przed meczem ze Szwecją

Na początku zakażenia znacznie rzadziej mamy do czynienia z wysoką gorączką oraz kaszlem. Z relacji indyjskich lekarzy wynika, że u zakażonych nową mutacją często obserwuje się przypadki ciężkiego zapalenia migdałków, zaburzenia słuchu i krzepliwości krwi. Możliwe jest również obumieranie tkanek i gangreny.

Przeczytaj również:  Kwaśniewski podzielił się informacją dotyczącą swojej emerytury. Takie świadczenie otrzymuje były prezydent

Prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zaznacza, że wariant indyjski bardzo często powoduje biegunki, bóle brzucha, mdłości, wymioty, a także utratę apetytu.

— Przykładowo biegunka może prowadzić do dysbakteriozy, czyli zaburzenia flory bakteryjnej jelit, co zwiększa ryzyko infekcji grzybiczej — podkreśliła prof. Joanna Zajkowska.

Lekarze w Indiach do tej pory zdiagnozowali 11 tys. przypadków „czarnej grzybicy”, nazywanej inaczej mukormykozą, a także pojedyncze przypadki „żółtej grzybicy”.

Zobacz również: Sousa pożegna się z reprezentacją Polski? Sensacyjne doniesienia

Ostatnim razem „czarną grzybicę” zdiagnozowano w Egipcie, Iranie, Iraku, Chile, Brazylii i w Meksyku. Mukormykoza wywoływana jest grzybami rzędu Mucorales występującymi w glebie, roślinach, obornikach oraz gnijących owocach i warzywach.

W normalnych warunkach infekcja tego typu byłaby groźna dla kogoś z niedoborami odporności, np. cukrzyków lub osób cierpiących z powodu chorób nowotworowych.

Źródło: onet.pl

(Visited 6 654 times, 1 visits today)

4 KOMENTARZE

  1. Grzybicę płuc to mamy dzięki maseczkom. Dlaczego te wszystkie objawy pokrywają się z coroczną grypą. I kiedy będzie odmiana Polska czy też głębiej Mazowiecka?

  2. @Realista – jesteś lekarzem – specjalistą ?! Jak nie to po co się produkujesz i wciskasz swoje wywody ludziom. Zostaw to lekarzom i tym co się znają.

    • są lekarze którzy się znają oraz opłacani za straszenie – skąd oni już wiedzą o wszystkich powikłaniach…no ale na pewno szczepionka stworzona na poprzednią mutację zadziała na nową – SERIO ? wierzysz takim lekarzom? To ja ci powiem, że woda z kiszonych ogórków też działa zabójczo na c19 – taka sama wiarygodność jak tych „lekarzy”… a nie , czekaj… teraz już nie ma lekarzy, są medycy – oni nie są od leczenia , tylko od medycyny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj