propolski.pl: Cukrzyca nabiera kolosalnego rozpędu

„Cukrzyca nabrała kolosalnego rozpędu”. Choruje na nią już 3 mln osób. Kolejnych 5 mln może niedługo zacząć

14 listopada przypadają obchody Światowego Dnia Cukrzycy. Ponadto jest to dzień urodzin Fredericka Granta Bantinga, który był odkrywcą insuliny. Lekarze coraz częśćiej biją na alarm, ponieważ sytuacja w Europie, jak również w Polsce jest bardzo niepokojąca.

Na cukrzycę w naszym kraju cierpi ok. 3 mln osób, a ponad 5 mln ma stan przedcukrzycowy. Pomimo tego, że coraz lepiej rozumiemy tę chorobę, to wciąż potrzebujemy wielu badań i zmian w zakresie profilaktyki, edukacji, czy dostępu do nowych leków.

Prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM przypomniał, że insulinę odkryto 100 lat temu w 1921 roku, co stanowiło ogromny przełom w leczeniu cukrzycy. Od tej pory przestała być ona wyrokiem śmierci.

Prof. Czupryniak powiedział, że Polska to trzecie państwo w Europie, które po Danii i Anglii już w 1924 r. zaczęło produkować insulinę.

— Minęło 100 lat od odkrycia insuliny, cukrzyca nabrała kolosalnego rozpędu. Ta słodka z nazwy choroba często bywa gorzka w smaku i to poprzez wymiar zdrowotny kliniczny społeczny i ekonomiczny — poinformowała prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.

Na całym świecie na cukrzycę choruje nawet ponad 460 mln osób, a co 8 sekund umiera jakaś osoba z powodu jej powikłań. Możemy do nich zaliczyć choroby sercowo-naczyniowe, niewydolność nerek, zawał, udar mózgu czy stopę cukrzycową. Choroba ta może być spokojnie uznana za epidemię XXI wieku.

Obecnie insulina jest podstawą leczenia pacjentów z cukrzycą typu I.

— Później, łącznie przez 75 lat dysponowaliśmy praktycznie trzema grupami leków. A to, co się zadziało na przełomie XX i XXI wieku, to jest dynamiczny postęp w zakresie farmakoterapii i dynamiczny postęp w zakresie monitorowania glikemii (poziom glukozy we krwi) — wyjaśniła diabetolog, prof. Zozulińska-Ziółkiewicz.

Profesor dodała, że wielkim przełomem było pojawienie się leków z dwóch grup tzw. flozyn (inhibitory SGLT2), a także analogów GLP-1.

Leki te przeznaczone są dla pacjentów z cukrzycą typu 2, na którą choruje 80 proc. wszystkich cukrzyków.

— Analogi GLP-1 to jest przełom w zakresie leczenia otyłości. Mieliśmy do tej pory leki, które sprzyjały przyborowi masy ciała, a naszym pacjentom trzeba schudnąć, bo to jest klucz do sukcesu terapii i nagle doczekaliśmy się leków, które wreszcie pozwoliły naszym otyłym pacjentom chudnąć — dodała lekarka.

Jak wyjaśniła, u niektórych chorych leki mogą gwarantować odstawienie insuliny.

— I co najważniejsze, są to leki, które pozwalają pacjentom nie tylko dłużej żyć, zmniejszając ryzyko sercowo-naczyniowe, ale pozwalają też żyć w większym komforcie. Oczywiście w Polsce mamy dostęp do tych nowych rozwiązań, ale niestety limitowany — tłumaczyła prof. Zozulińska-Ziółkiewicz.

Nowe leki nie są jednak refundowane dla wszystkich. Otrzymają je jedynie ci, którzy przez dłuższy czas byli niewłaściwie leczeni.

Prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii w pozytywnym tonie wypowiada się o nowym odkryciu. Z badań wynika, że nowe leki nie uszkadzają serca i nerek, wręcz przeciwnie, u chorych stwierdzono zmniejszone ryzyko sercowo-naczyniowe i mniejsze ryzyko uszkodzenia nerek.

— W Polsce sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ ze względów budżetowych leki te są refundowane tylko dla bardzo ograniczonej grupy pacjentów. To ogranicza dostęp do tych leków i dobrze by się stało, gdyby odpowiednio zbilansować korzyści oraz wydatki i jednak rozszerzyć tę grupę osób, która miałaby dostęp do troszeczkę tańszych preparatów w ramach refundacji — mówił prof. Strojek.

Głos w sprawie najnowszych badań zabrała także prof. Irina Kowalska, która jest kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Oceniła, że życie osoby, która dowiaduje się, że jest chora, diametralnie się zmienia. Nie może już tak, jak dawniej funkcjonować bez ograniczeń, a musi na siebie o wiele bardziej uważać. Podkreśliła, że choroba ta jest niezwykle zróżnicowana, dlatego też wszystkie decyzje terapeutyczne dotyczące obu typów cukrzycy powinny być podejmowane w ścisłym porozumieniu z pacjentem.

Prof. Czupryniak przypomniał, że obecnie cukrzyca jest chorobą nieuleczalną. Jednak dzięki wysiłkowi naukowców i lekarzy życie z nią będzie stawało się stopniowo łatwiejsze.

— Pomaganie osobom z cukrzycą udaje nam się coraz lepiej przede wszystkim dzięki postępowi w zakresie farmakoterapii, technologii medycznych i coraz lepszemu zrozumieniu władz oraz płatnika — zakończył diabetolog.

Zobacz również: „Kevin sam w domu” na święta? Polsat podał informację o planach na Boże Narodzenie

Zobacz również: Jacek Kurski wyrzucił Barbarę Kurdej-Szatan z obsady „M jak miłość”

Źródło: wikipedia.org, niezalezna.pl, pacjent.gov.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these