COVID-19

Szczepionka przeciwko COVID-19 wpływa na płodność? Niepokojące doniesienia i kontra naukowców

Brytyjscy eksperci przekonują, że szczepionka przeciwko COVID-19 nie powoduje niepłodności u kobiet. Naukowcy twierdzą jednak, że to zakażenie koronawirusem może jednak wpłynąć na zaburzenia płodności.

Szczepionka firmy Pfizer na COVID-19 wykorzystując technologię mRNA może powodować niepłodność u kobiet taka informacja obiegła media społecznościowe, z miejsca wywołując kontrowersje. Do sprawy odniosła się prof. Lucy Chappel, ginekolog i położnik King’s College London.

To nieprawda, nie ma nawet biologicznego mechanizmu, który mógłby do tego doprowadzić  uspokaja prof. Chappell w rozmowie z BBC News.

Według naukowiec, szczepionki posiadające mRNA po podaniu powodują, że fragment kwasu rybonukleinowego wnika do cytoplazmy we wnętrzu komórki. W rybosomach wytwarza się wówczas kodowane białko S koronawirusa. Na osłonie białka S są kolce, które po podłączeniu do ludzkiej komórki umożliwiają wniknięcie białka do jej wnętrza.

W efekcie po wytworzeniu białka S w ludzkiej komórce wywołuje reakcję ludzkiego układu immunologicznego. Białko zostaje rozpoznane jako obce, skłaniając organizm do produkcji komórek odpornościowych i przeciwciał. mRNA z kolei rozpada się za zaraz po wytworzeniu białka S.

Naukowcy właśnie dlatego zwracają uwagę na to, że szczepionka firmy Pfizer potrzebuje bardzo niskich temperatur, gdyż w wyższej mRNA ulega zniszczeniu, tym samym sprawiając iż szczepionka staje się bezużyteczna.

Badania szczepionki na zwierzętach potwierdziły, że na razie związek między preparatem a zaburzeniem płodności nie występuje.

Nie ma zatem możliwości, żeby szczepionka tego typu miała jakikolwiek wpływ na reprodukcję  twierdzi prof. Nicola Stonehouse, wirusolog University of Leeds.

Należy jednak wiedzieć, że szczepionki przeciwko COVID-19 nie były testowane u kobiet w ciąży.

Przeczytaj również: „Czy ty jesteś chora?!” Awantura, szarpanina i wrzaski z udziałem nowej posłanki Hołowni

Przeczytaj również: Scheuring-Wielgus o koleżance: „Zdradziła. Cała Paulina”. Takiej reakcji internautów się nie spodziewała

źródło: Do Rzeczy

About the Author

Malicki Jan

Wspieram polskie sprawy i opowiadam się po stronie wolności. Chętnie oddaję się urokom rozrywki cyfrowej i jestem na bieżąco z platformą Xbox i Playstation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these