Swietłana Cichanouska spotkała się dzisiaj z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Liderka białoruskiej opozycji podkreśliła, że jest niezwykle wdzięczna za zaproszenie do naszego kraju w tym czasie, który określiła jako „kluczowy” dla Białorusi.

— Polska jest przykładem dla innych krajów, jak silnie i odważnie odpowiadać na działania władz białoruskich — stwierdziła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

— To symboliczne, że spotykamy na konferencji prasowej się 4 czerwca, w dniu, w którym 1989 roku demokratyczne siły w Polsce pokonały reżim w pierwszych, częściowo wolnych wyborach. Naszym celem na Białorusi jest przeprowadzenie wolnych wyborów, które będą początkiem nowej, demokratycznej Białorusi — dodała.

Białoruska polityk mówiła, że Polska od lat koncentruje się na pomocy białoruskiemu społeczeństwu.

— Jesteśmy wdzięczni za Plan Gospodarczy dla Demokratycznej Białorusi, którzy przyjęła Komisja Europejska, a wspierał polski rząd. Prosimy o dalsze wspieranie społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów — mówiła Cichanouska.

Zobacz również: Mamy się bać? Prof. Gut twierdzi, że jeśli nie zaszprycujemy dzieci to umrą dziadkowie

Liderka białoruskiej opozycji powiedziała, że bardzo ceni wysiłek wszystkich sił politycznych w Polsce we wspieraniu Białorusinów w Polsce oraz na Białorusi.

Przeczytaj również:  Skażenie Odry. Wyłowiono beczki z nieznaną substancją

— Jestem pewna, że Polska jest przykładem, jak inne kraje powinny się zachowywać, jak być silne i odważne w odpowiedzi na działania władz białoruskich. Polska wykonuje świetną pracę na rzecz wspierania Białorusinów w Polsce, jak i na wywieranie nacisku na reżim na Białorusi — wyjaśniła podczas spotkania z polskimi politykami.

Kilka dni temu białoruskie służby wymusiły awaryjne lądowanie samolotu linii Ryanair w Mińsku.

Na jego pokładzie przebywał znany białoruski opozycjonista Roman Protasiewicz, którego zatrzymano na lotnisku.

Wobec działań Łukaszenki twardą postawę zajęli najważniejsi politycy w Polsce. Prezydent Duda zaznaczył, że incydent na mińskim lotnisku to kolejny przykład złamania przez Białoruś prawa międzynarodowego. W obliczu tej sytuacji polityk domaga się zdecydowanych działań wobec władz w Mińsku.

Premier Morawiecki ocenił, że postępowanie Mińska to „bezprecedensowy akt terroryzmu państwowego”. Szef polskiego rządu dodał, że poprosił szefa RE o rozszerzenie agendy poniedziałkowego nadzwyczajnego szczytu RE o punkt dotyczący Białorusi oraz wydarzeń na mińskim lotnisku.

Zobacz również: Tusk jest gotów do „przywracania demokratycznego ładu”. Czy były premier przejmie stery w PO?

Przeczytaj również:  Anna Maria Żukowska atakuje PiS: To bzdury, wciskacie ludziom kit

źródło: dorzeczy.pl, tvp.info

(Visited 238 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj