Przewodniczący ugrupowania PO Borys Budka przedstawił nowe propozycje programowe. Priorytety ujął w trzech wyrazistych słowach — jawność, niezależność i partnerstwo.

— Pełna jawność majątków osób publicznych, rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego i wprowadzenie Centrów Pomocy Podatnikom — podkreślił Budka.

— Władza nie może niczego ukrywać przed obywatelami, dlatego wprowadzimy pełną jawność majątków osób publicznych i ich rodzin. Wprowadzimy jasne zasady dotyczące zatrudniania w spółkach skarbu państwa i wreszcie: jasne zasady jawności zawieranych umów w sektorze publicznym. Już nigdy nie będzie tak, że politycy, by ukrywać swoje majątki, będą przepisywać działki na żony. Zmienimy to — zapowiedział zdeterminowany szef PO.

Zobacz również: Monika Olejnik wbija szpilę Kaczyńskiemu: „Od lat widzę, że ta łajba się chwieje”

Po chwili dodał, że nasz kraj potrzebuje niezależnych instytucji, a ułatwić to może jego partia, która dojdzie do władzy. Zaznaczył, że w przyszłości powinno rozdzielić się funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

— Dziś prokuratura, zamiast zajmować się przestępcami, służy do rozgrywek politycznych. Nie mam na myśli, tylko rozgrywek z opozycją czy niepokornymi obywatelami, ale również, co pokazały ostatnie dni, służy rozgrywkom wewnątrz obozu władzy. Gwarantem sprawnego państwa, braku bezkarności polityków jest niezależny prokurator generalny, oddzielony od politycznej funkcji ministra sprawiedliwości. Do tego doprowadzimy — oświadczył.

Polityk przedstawił kolejny pomysł, który jego zdaniem powinien zaistnieć w polskiej rzeczywistości. Miał tutaj na myśli wprowadzenie Centrów Pomocy Podatnikom.

— Relacje z obywatelami należy oprzeć na zaufaniu. Należy zlikwidować myślenie o obywatelach, o ludziach, ludziach ciężko pracujących, o przedsiębiorcach w kategoriach przestępców. Należy zamienić represyjny aparat państwowy, skarbowy, który dzisiaj poluje na uczciwych ludzi, w centra pomocy podatnikom, oprzeć relacje państwo-obywatel na zaufaniu. Zmienimy filozofię państwa. Państwo nie będzie ścigać uczciwych obywateli, będzie tym obywatelom pomagać — mówił Budka.

Przekonywał, że Koalicja Obywatelska stoi murem za ludźmi ciężko pracującymi.

— By to zagwarantować, musimy działać wspólnie i być zjednoczeni. W chwili próby władza oblała egzamin. Ale zdali go ludzie. Odbudujemy państwo bezpieczne i ufające swoim obywatelom — ocenił lider PO.

źródło: dorzeczy.pl

(Visited 515 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj