Bezwarunkowy Dochód Podstawowy jest propozycją świadczenia, które wiąże się z wypłatą 1200 zł dla każdego dorosłego i 600 zł dla dziecka. Pieniądze miałyby trafić do każdej osoby bez względu na jej sytuację materialną i dochody. Nasuwa się jednak pytanie, kto pokryłby koszt tak drogiego pomysłu?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to socjalny plan, który opracowano na podstawie raportu Państwowego Instytutu Ekonomicznego.

— Wypłata takiego świadczenia miałaby na celu zaspokojone podstawowych potrzeb każdego człowieka — przekazano w raporcie „Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?”

Ekonomiści dostrzegają, że taki pomysł na państwo opiekuńcze ma wiele wad i przedstawili kilka z nich.

— Do wyzwań świadczenia należą m.in. luki w dostępie do świadczeń socjalnych związane z pracą na podstawie tzw. elastycznych form zatrudnienia, niska trwałość zatrudnienia związana ze zmieniającym się zapotrzebowaniem na kwalifikacje pracowników, a także związana z tym konieczność zmiany lub podnoszenia kwalifikacji w cyklu trwania życia jednostki. Dochód podstawowy miałby odpowiadać na te wyzwania i ewentualne luki obecnie funkcjonującego systemu zabezpieczeń i pomocy społecznej poprzez zapewnienie wypłaty świadczenia każdej osobie bez konieczności wykazywania faktu spełnienia jakichkolwiek warunków — poinformowali pomysłodawcy Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego. Dodali przy tym, że jest to niezwykle drogie świadczenie, które pociągnie za sobą przykre konsekwencje dla budżetu.

Przeczytaj również:  Potężna eksplozja w Baranowie. Są osoby ranne

— To naprawdę drogie świadczenie. 1200 zł dla dorosłego i 600 zł dla dziecka oznacza, że typowa rodzina 2+2 otrzymałaby nawet 3600 zł co miesiąc. I to bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków. Koszt realizacji programu przy założeniu świadczeń w wysokości 1200 zł dla osób w wieku produkcyjnym oraz 600 PLN dla dzieci wyniósłby 376 mld zł rocznie. Dla porównania w 2018 r. łączna kwota wydatków na cały system zabezpieczeń i pomocy społecznej wyniosła 343 mld zł, z czego 229 mld zł stanowiły wydatki na renty i emerytury zaś 114 mld zł na pozostałe formy wsparcia i pomocy socjalnej — podsumowano.

Zobacz również: Nowy hit Ivana powala na kolana: „Żyję mało higienicznie” [WIDEO]

Zobacz również: Jakubiak do Tuska: Człowieku, jedź do Brukseli i nie szczuj narodu

Źródło: msn.com, edziecko.pl

(Visited 151 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj