Władysław Kosiniak-Kamysz wystąpił podczas sobotniej konferencji prasowej i odniósł się do ostatniego konfliktu na linii Warszawa — Bruksela.

— Zrobimy wszystko, żeby przyśpieszyć termin wyboru i doprowadzić do skrócenia kadencji parlamentu — zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Orzeczenie TK, które przyznało nadrzędność Konstytucji RP w stosunku do prawa unijnego, wywołało gniew środowisk opozycyjnych. Na tę decyzję zareagowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która powiedziała:

— Prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przed przepisami konstytucyjnymi — przekonywała.

Tymczasem opozycja obawia się najgorszego, że tego typu zmiany mogą doprowadzić nasz kraj do polexitu. Nowy lider PO Donald Tusk w obronie obecności naszego kraju w UE zorganizował manifestację w Warszawie.

Sam Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił w jego ocenie dużo lepsze rozwiązanie.

— Szalejąca drożyzna, coraz trudniejsze warunki życia dla polskich rodzin, protesty kolejnych grup społecznych, dokręcanie śruby przedsiębiorcom, niszczenie wspólnoty samorządowej, konflikty na arenie międzynarodowej – to prawdziwy obraz rządów PiS. Szkodliwe działania rządu PiS trzeba jak najszybciej zakończyć. Dlatego składamy wniosek o skrócenie kadencji Sejmu i rozpisanie nowych wyborów — ogłosił podczas sobotniej konferencji prasowej.

Przeczytaj również:  Były minister rolnictwa ostrzega przed Zielonym ładem! "Wiele gospodarstw upadnie"

Lider ludowców zauważył, że zgodnie z art. 98 konstytucji Sejm jest w stanie „skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów. Skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji Senatu”.

Aktualnie w Sejmie większość ma PiS, co oznacza, że posłowie partii rządzącej musieliby przynajmniej częściowo poprzeć taki wniosek. Kolejną przeszkodą jest stan wyjątkowy.

— W momencie trwania stanu wyjątkowego nie można przeprowadzić wyborów, dlatego wniosek o skrócenie kadencji powinien być głosowany po jego zakończeniu. Wtedy będzie jasny podział: kto jest za szkodliwymi rządami, a kto chce je zakończyć — mówił szef PSL.

Zobacz również: Francja i Niemcy dają rady Polsce po orzeczeniu TK. „Obowiązkiem jest przestrzeganie zasad”

Zobacz również: Aleksander Kwaśniewski inicjuje odśpiewanie „Ody do radości”: „Nie traćcie wiary w Polskę i Polaków”

źródło: Twitter.com, wmeritum.pl

(Visited 1 343 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here