Wczoraj miała miejsce pierwsza wizyta kanclerz Niemiec w Auschwitz. Angela Merkel wraz z premierem Mateuszem Morawieckim oddała hołd poległym.

— Auschwitz jest symbolem milionowego mordu, którego Niemcy dokonali na Żydówkach, Żydach, Sinti i Romach, jak i niezliczonej liczbie ludności z całej Europy, a szczególnie z Polski — napisała polityk w Księdze Pamiątkowej. Angela Merkel niezwykle przejęta tym, co zobaczyła, podkreśliła, że należy nazwać rzeczy po imieniu i nie uciekać od prawdy.

— Auschwitz był niemieckim obozem, prowadzonym przez Niemców. Trzeba nazwać sprawców — my, Niemcy, jesteśmy to winni ofiarom — powiedziała niemiecka polityk.

Niemiecki rząd federalny nie zamierza oddalać od siebie odpowiedzialności. Kilka dni temu ogłosił zamiar przeznaczenia 60 milionów euro na Fundację Auschwitz-Birkenau. Niemieckie wsparcie dla Fundacji ostatecznie wzrośnie z 60 do 120 milionów euro.

Politycy przeszli przez bramę z napisem „Arbeit macht frei” oraz złożyli wieńce przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu bloku 11.

Premier Morawiecki i kanclerz Merkel zabrali głos w historycznym budynku „Sauny”. Jako pierwszy wystąpił polski premier i opowiedział o obozie pracy w Skarżysku-Kamiennej, gdzie tragiczną śmierć poniosło 35 tys. ludzi.

Przeczytaj również:  Centrum Rekrutacji wydało oświadczenie. Kto będzie musiał iść do wojska?

— Kto o takim miejscu wie? Takich miejsc na okupowanych przez III Rzesze są dziesiątki, pewnie setki — oznajmił Morawiecki.

— Nie możemy dopuścić do tego, by tereny po obozach zamieniały się w miejsca niegodne upamiętnienia, miejsca, które służą do innych celów. Drodzy ocalali, państwo polskie zobowiązuje się do dbania o pamięć o tamtych czasach. Sprawiedliwość wymaga pamięci. Zadośćuczynienie tym, wobec których jesteśmy to winni, jest elementem tej sprawiedliwości — zakończył premier.

Wystąpienie Angeli Merkel było dla niej znacznie trudniejsze.

— Odczuwam głęboki wstyd za zbrodnie popełnione przez Niemców. Należałoby zamilknąć z przerażenia wobec tego, co uczyniono. Jakie słowa mogą oddać ból wszystkich zabitych ludzi? Milczenie nie może być naszą jedyną odpowiedzią — powiedziała Merkel.

— Musimy pamiętać o zbrodniach i nazwać je po imieniu. Auschwitz — ta nazwa symbolizuje mord, którym padło wielu milionów Żydów, Romów, Sinti, inteligencji polskiej, członków ruchu oporu, osób homoseksualnych, osób niepełnosprawnych i wielu innych — kontynuowała niemiecka polityk.

źródło: facebook.com, wiadomosci.gazeta.pl

(Visited 1 183 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj