propolski.pl: Andrzej Duda przybył do Nowego Jorku. Nie spotka się z Bidenem: "Potrzebna jest refleksja"

Andrzej Duda przybył do Nowego Jorku. Nie spotka się z Bidenem: „Potrzebna jest refleksja”

Andrzej Duda jest na wizycie w USA, gdzie ma wygłosić przemówienie przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ. Jak się okazuje, nie dojdzie do spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem.

— Rozmowa prezydentów USA i Polski jest potrzebna, ale chcemy, by wcześniej doszło w Waszyngtonie do refleksji na temat Nord Stream 2 — relacjonował na miejscu prezydencki minister Jakub Kumoch. Wyjaśnił, że nie jest to kwestia, którą można omówić w 15 minut.

Jak wyjaśniono brak spotkania z prezydentem Bidenem w programie prezydenckiej wizyty w USA?

Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta wyjaśnił, że było o tym wiadomo wcześniej, ponieważ prezydent Biden nie zabiegał o spotkania dwustronne w kuluarach szczytu.

Przywódca Stanów Zjednoczonych zobaczy się m.in. z premierem Australii Scottem Morrisonem.

— Prezydent Joe Biden zawsze jest mile widziany w naszym kraju, ale zależy nam na tym, by najpierw nastąpiła pewna refleksja na temat tego, co się stało w związku z Nord Stream 2 i w sprawie stosunków z Europą Środkowo-Wschodnią — dodał Kumoch w czasie rozmowy z dziennikarzami.

Stwierdził, że rosyjski gazociąg przyczynił się w Europie do „deficytu bezpieczeństwa”, zaznaczając, że „tę sytuację należy rozwiązać”.

Kumoch wyjaśnił, że wtorkowe przemówienie polskiej głowy państwa w czasie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ skoncentruje się przede wszystkim na trzech głównych filarach: walce z pandemią, determinacji w walce ze zmianami klimatycznymi, a także walce narodów o swe prawa.

Minister wyjaśnił, że dojdzie do spotkań dwustronnych z głowami państw bałtyckich, Ukrainy i Mołdawii, a motywem tych rozmów będzie budowanie więzów i poprawa relacji.

— Chcemy, żeby w świetle tego, co się stało z Nord Stream 2, (region) mówił bardziej jednym głosem — powiedział prezydencki minister.

Dojdzie także do spotkań z przywódcami mocarstw regionalnych, Brazylii i Turcji. Dyskusja z prezydentem Turcji Tayyipem Erdoganem związana będzie z sytuacją humanitarną w Afganistanie, a z brazylijskim prezydentem Jairem Bolsonaro będzie dotyczyła „współpracy polsko-brazylijskiej w wielu obszarach”.

Minister Kumoch obwieścił, że prezydent Andrzej Duda będzie brał udział w wirtualnym szczycie ds. koronawirusa zainicjowanym przez Biały Dom. Ponadto spotka się z przedstawicielami Polonii i wejdzie do Strefy Zero na Manhattanie.

W Polsce odbył się briefing prasowy, na którym głos zabrał minister Błażej Spychalski, który również przybliżył plan prezydenckiej wizyty w USA.

Zobacz również: Łukaszenka świętuje napaść na Polskę i stwierdza: „Białystok i Białostocczyzna to ziemie białoruskie. Wilno też” [WIDEO]

Zobacz również: Wielki sukces młodej reprezentantki Polski. Iga Świątek najwyżej w swojej karierze

Źródło: interia.pl, TVP.info, wiadomosci.wp.pl, YouTube.com

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these