propolski.pl: Aktor Bartosz Bielenia krzyczał w Parlamencie w obronie Białorusi

Aktor Bartosz Bielenia krzyczał w obronie Białorusi na forum PE: „Jestem Polakiem, a Polska jest na granicy UE z Białorusią” [WIDEO]

Aktor Bartosz Bielenia, grający główną rolę w filmie „Boże Ciało” Jana Komasy powtórzył krzyk Jany Shostak w Parlamencie Europejskim. Mówił przy tym o więźniach politycznych w tym kraju. Wystąpienie celebryty odbyło się podczas ceremonii wręczenia nagrody Lux przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego w siedzibie PE w Strasburgu.

Film „Boże Ciało” był jednym z tegorocznych finalistów, natomiast zwycięzcą tegorocznej edycji okazał się film „Kolektyw” reżysera Alesandra Nanau.

— Krzyk, potem następny jeszcze silniejszy i trzeci, niemal desperacki, wzniósł się podczas ceremonii — opisała wystąpienie bieleni agencja Ansa.

— Jestem Polakiem, a Polska jest na granicy Unii Europejskiej z Białorusią. A za tą granicą 30 500 osób było torturowanych, 476 trafiło do więzienia z powodu działalności politycznej, a 30 zostało zabitych tylko w 2020 roku — mówił odtwórca roli w filmie „Boże Ciało”.

Zobacz również: Kto po raz kolejny zostanie prezesem TVP? Rada Mediów Narodowych podjęła decyzję

Aktor podkreślił, że pragnie oddać swój głos w geście solidarności Janie Shostak z Białorusi, która o godzinie 18 krzyczała przed biurem przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Warszawie.

Bielenia nawiązał do słów aktywistki, mówiąc, że milczenie wokół Białorusi trwało zbyt długo, o 27 lat za długo. Dodał, że jest to krzyk wszystkich osób torturowanych.

— Niech żyje Białoruś! — zakończył Bielenia, a jego wystąpienie zakończyło się brawami.

źródło: wpolityce.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these