Minister zdrowia Adam Niedzielski zabrał głos w kwestii aktualnej sytuacji epidemicznej i obostrzeń. Wyjaśnił, że wiele wskazuje na to, że najgorsze dopiero przed nami, a kolejna fala dopiero się rozpędza.

– Szczyt tej fali ma być na przełomie stycznia i lutego, ze stopniowym wygaszeniem jej już w lutym – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia przyznał, że istnieją trzy scenariusze o różnej intensywności. – Teraz realizuje się scenariusz bardzo gwałtownego przyrostu – podkreślił Niedzielski.

Minister dodał, że wspomniany scenariusz wiąże się również z szybkim wygaszaniem zjawiska V fali.

– Tak naprawdę szczyt tej fali ma być na przełomie stycznia i lutego, czyli mówimy o perspektywie najbliższych dwóch tygodni, ze stopniowym wygaszeniem już w lutym – powiedział szef resortu zdrowia.

Polityk zaznaczył, że inne scenariusze, które nie zakładały tak dużego tempa wzrostu, sugerowały, że obecna fala będzie charakteryzowała się wydłużonym przebiegiem, a jej apogeum przypadnie na przełom lutego oraz marca.

– Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli z dynamicznym przebieg, i być może też dynamicznym zakończeniem tej fali – tłumaczył Niedzielski.

Przeczytaj również:  Najnowszy sondaż. Sześć ugrupowań w Sejmie. Jaki wynik Konfederacji?

Tymczasem w środę rząd ogłosił, że wprowadza pracę zdalną w administracji publicznej. Stało się tak z racji wystąpienia nawet 30 tys. zakażeń w dobę. Minister przewiduje, że w przyszłym tygodniu możliwe jest nawet 50 tys. zakażeń, co będzie stanowiło ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej.

– Z taką dynamiką nie mieliśmy do tej pory do czynienia – ocenił Adam Niedzielski.

– Zdecydowaliśmy o obowiązku pracy zdalnej w administracji publicznej. W ciągu najbliższych dni zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które obowiązek tego typu nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy – ogłosił w środę minister zdrowia.

Zobacz również: Dziennikarka Beata Tadla trafiła do szpitala. Przyjechała po nią karetka

Zobacz również: Ziobro: prokuratura wystąpiła z wnioskiem do sądu o aresztowanie Romana Giertycha

źródło: money.pl, wmeritum.pl, onet.pl

(Visited 552 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj