Jak wynika z raportu Food Waste Report 2022, marnujemy coraz więcej żywności. Na szczęście mnóstwo Polaków zdaje sobie sprawę ze skali tego problemu.
– Prawie 930 mln ton żywności marnuje się rocznie w sklepach i w domach, na jednego konsumenta przypada średnio ok. 74 kg marnowanej żywności – napisano.
Firma Capgemini Polska, która powołała się na badanie Capgemini „Food Waste Report 2022”, poinformowała, że prawie 930 mln ton żywności marnuje się na poziomie sprzedaży detalicznej i konsumpcji końcowej, przy czym większość przypada na konsumenta.
– Każdego roku marnujemy ok. 74 kg żywności na osobę. Odpowiada to prawie 570 mln ton żywności na poziomie gospodarstw domowych – przekazała Magdalena Dorożyńska.
Ponadto wskazała, że konsumenci są chętni, by zmienić tę problematyczną sytuację, jednak potrzebują wsparcia ze strony branży żywnościowej.
– Aż 72 proc. konsumentów uważa się za świadomych problemu, w porównaniu z 33 proc. przed pandemią. 62 proc. konsumentów twierdzi, że zdaje sobie sprawę z tzw. towarzyszącego marnotrawstwa zasobów (użytkowanie ziemi i wody, siła robocza itp.) w produkcji żywności – podała ekspertka.
Z badania wynika również, że 58 proc. ankietowanych spodziewa się wzrostu inflacji, a co za tym idzie cen żywności w ciągu najbliższego roku.
– W tym kontekście 56 proc. osób chce zaoszczędzić na kosztach poprzez ograniczenie marnowania żywności, a podobny odsetek badanych twierdzi, że troszczy się o głód na świecie i chce przyczynić się do jego złagodzenia – wyjaśnili autorzy badania.
61 proc. konsumentów jest zdania, że zdecydowanie powinniśmy ograniczyć marnotrawstwo, a powinny przyczynić się do tego marki i sklepy. 91 proc. przyznała, że wolałaby kupować żywność od organizacji, które podejmują działania mające na celu ograniczenie tego procesu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: IKEA wycofuje się z Rosji. Trwa totalna bitwa o towary! [WIDEO]
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Edyta Górniak odleciała? Według piosenkarki obok ludzi żyją bioroboty i reptilianie [WIDEO]
źródło: NCzas.com