Prezydent Andrzej Duda wystąpił dla mediów i poinformował, że zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazwaną inaczej „lex TVN”. Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu, gdzie jej przegłosowanie wymagałoby 3/5 głosów.
Podczas swojego wystąpienia prezydent Andrzej duda poinformował o swoim wecie, co nie zdarza się zbyt często. W praktyce oznacza to, że przegłosowanie tej sprawy jest praktycznie niemożliwe.
Wyjaśniając motywy swojej decyzji, Andrzej Duda nawiązał do polsko-amerykańskich umów. Polityk nie ukrywał, że zastanawiał się także nad skierowaniem ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, jednak ostatecznie się z tego pomysłu wycofał.
— Łatwo się domyślić, że w ostatnim czasie, biorąc pod uwagę też i wcześniejsze moje wystąpienia, mając poważne zastrzeżenia w odniesieniu do przepisów tej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji rozważałem de facto dwa scenariusze. Rozważałem w każdym przypadku odmowę podpisania ustawy, nie ukrywam tego; ale rozważałem, czy skierować tę ustawę do TK, czy też zwrócić ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia — mówił prezydent RP.
Andrzej Duda dodał, że ustawa budzi jego niepokój i wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o konstytucję oraz o polsko-amerykańską umowę o ochronie wzajemnych inwestycji z 1990 r.
— Tam jest wprawdzie klauzula, że wyłączone mogą być z tej umowy inwestycje w media, ale dotyczy to inwestycji przyszłych. W sprawie, którą rozważamy, chodzi o inwestycję, która już tutaj od lat funkcjonuje. Zadawałem sobie pytania. Czy ten okres sześciu miesięcy na pozbycie się większości udziałów jest okresem wystarczającym na pozbycie się akcji? Czy to uczciwe? Czy ta ustawa nie obniża ceny tych udziałów i potencjalnego zysku? — tłumaczył dalej Andrzej Duda.
Źródło: wmeritum.pl, Onet.pl, YouTube.com, polsatnews.pl