Premier Morawiecki podczas konferencji prasowej wspólnie z Jackiem Sasinem omówił szczegóły tarczy antyinflacyjnej. Cały program będzie wiązał się z dużym pakietem obniżek podatków.
Szef polskiego rządu wspomniał o obniżce podatków w sferach, które najbardziej bolą Polaków. Tarcza antyinflacyjna zakłada obniżkę akcyzy na paliwo, obniżkę podatku VAT na gaz i energię elektryczną, a także dodatek osłonowy dla 5 mln gospodarstw domowych.
Nowa inicjatywa rządu ma przede wszystkim pomóc Polakom w okresie zimowym i w okresie wzrastających cen.
— Proponujemy duży program obniżek podatków, żeby złagodzić skutki inflacji — poinformował na konferencji prasowej polski premier.
— Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną — dodał Mateusz Morawiecki.
Od 20 grudnia rząd wprowadzi obniżkę cen paliw na okres pięciu miesięcy. Wysokość akcyzy spadnie do minimalnego obowiązującego w Unii Europejskiej poziomu. Jak dodano, wprowadzona zostanie również obniżka podatku VAT do 8 proc. na gaz. Ponadto rządzący zapowiedzieli wprowadzenie dodatku osłonowego według kryteriów dochodowych, od 400 zł do ponad 1000 zł w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Będzie on wypłacany w dwóch ratach jeszcze w 2022 r.
Premier Morawiecki podkreślił, że winnym inflacji jest Unia Europejska, która realizuje program klimatyczny i chce zmniejszyć emisję CO2.
— Za inflacje w Europie i w Polsce odpowiada Gazprom i Rosja — przekazał premier Morawiecki.
⛽️ Obniżka cen paliw ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/gxDUQ7Qjzr
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
Obniżony VAT na energię elektryczną ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/8BW8m9bSAd
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
Obniżony VAT na gaz ziemny ⤵️#TarczaAntyinflacyjna pic.twitter.com/83OmeTcGa2
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2021
Reakcji wymaga powodowany np. polityką klimatyczną UE wzrost cen energii elektrycznej. To jeden z powodów wzrostu cen żywności. Wprowadzimy dopłaty w formie dodatku, który zrekompensuje wzrost cen dla prawie 40% gospodarstw domowych, mających średnie i niższe dochody. pic.twitter.com/l1qxloKSfB
— Norbert Maliszewski (@nmaliszewski) November 25, 2021
Źródło: YouTube.com, Twitter.com, polsatnews.pl