Wczoraj miała miejsce pierwsza wizyta kanclerz Niemiec w Auschwitz. Angela Merkel wraz z premierem Mateuszem Morawieckim oddała hołd poległym.
— Auschwitz jest symbolem milionowego mordu, którego Niemcy dokonali na Żydówkach, Żydach, Sinti i Romach, jak i niezliczonej liczbie ludności z całej Europy, a szczególnie z Polski — napisała polityk w Księdze Pamiątkowej. Angela Merkel niezwykle przejęta tym, co zobaczyła, podkreśliła, że należy nazwać rzeczy po imieniu i nie uciekać od prawdy.
— Auschwitz był niemieckim obozem, prowadzonym przez Niemców. Trzeba nazwać sprawców — my, Niemcy, jesteśmy to winni ofiarom — powiedziała niemiecka polityk.
Niemiecki rząd federalny nie zamierza oddalać od siebie odpowiedzialności. Kilka dni temu ogłosił zamiar przeznaczenia 60 milionów euro na Fundację Auschwitz-Birkenau. Niemieckie wsparcie dla Fundacji ostatecznie wzrośnie z 60 do 120 milionów euro.
Politycy przeszli przez bramę z napisem „Arbeit macht frei” oraz złożyli wieńce przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu bloku 11.
Premier Morawiecki i kanclerz Merkel zabrali głos w historycznym budynku „Sauny”. Jako pierwszy wystąpił polski premier i opowiedział o obozie pracy w Skarżysku-Kamiennej, gdzie tragiczną śmierć poniosło 35 tys. ludzi.
— Kto o takim miejscu wie? Takich miejsc na okupowanych przez III Rzesze są dziesiątki, pewnie setki — oznajmił Morawiecki.
— Nie możemy dopuścić do tego, by tereny po obozach zamieniały się w miejsca niegodne upamiętnienia, miejsca, które służą do innych celów. Drodzy ocalali, państwo polskie zobowiązuje się do dbania o pamięć o tamtych czasach. Sprawiedliwość wymaga pamięci. Zadośćuczynienie tym, wobec których jesteśmy to winni, jest elementem tej sprawiedliwości — zakończył premier.
Wystąpienie Angeli Merkel było dla niej znacznie trudniejsze.
— Odczuwam głęboki wstyd za zbrodnie popełnione przez Niemców. Należałoby zamilknąć z przerażenia wobec tego, co uczyniono. Jakie słowa mogą oddać ból wszystkich zabitych ludzi? Milczenie nie może być naszą jedyną odpowiedzią — powiedziała Merkel.
— Musimy pamiętać o zbrodniach i nazwać je po imieniu. Auschwitz — ta nazwa symbolizuje mord, którym padło wielu milionów Żydów, Romów, Sinti, inteligencji polskiej, członków ruchu oporu, osób homoseksualnych, osób niepełnosprawnych i wielu innych — kontynuowała niemiecka polityk.
NA ŻYWO | Wizyta Kanclerz Niemiec Angeli Merkel i Premiera RP Mateusza Morawieckiego w @AuschwitzMuseum z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. https://t.co/d2ajgFD6hM
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) 6 grudnia 2019
źródło: facebook.com, wiadomosci.gazeta.pl