42-letni mężczyzna usłyszał wyrok: kara śmierci za zabicie stróża, który pilnował przestrzegania zakazu wychodzenia podczas pandemii. Wyrok sądu padł w Harbinie na północnym wschodzie Chin.
Z relacji mediów wynika, że pracownik społeczny o nazwisku Zhang próbował powstrzymać 42-latka wychodzącego z osiedla, a ten wyciągnął z torby nóż i go zaatakował. Skazany Chen Chenglong zadawał ofierze ciosy w klatkę piersiową, brzuch i ramiona. Pracownik społeczny zmarł na miejscu z powodu wykrwawienia.
Zobacz również: Czy koronawirus pochodzi z Chin? Szef WHO zdradza postępy analiz
Kara śmierci to nie jedyna kara dla mężczyzny. Skazany ma też wnieść zapłatę w wysokości 656 tys. juanów (prawie 400 tysięcy złotych) na pokrycie strat finansowych. Nie jest to pierwszy wyrok śmierci w przypadku takiej zbrodni. W marcu 2020 roku sąd w prowincji Junnan skazał na śmierć 23-latka oskarżonego o zabójstwo dwóch strażników drogowego punktu kontroli koronawirusowej. Wyrok wykonano cztery miesiące później.
W Chinach miliony obywateli mogą stracić już w lipcu dostęp do miejsc publicznych, w tym do szkół, centrów handlowych i szpitali, jeśli nie przyjmą szczepionki przeciwko COVID-19 – wynika z komunikatów publicznych w niektórych tamtejszych powiatach, np. w Qingtian w Zhejiangu.
Lokalne władze części powiatów w prowincjach Jiangxi i Zhejiang wyznaczyły już daty, od których wszystkie osoby pełnoletnie powinny okazywać przy wejściu do miejsc publicznych zaświadczenia o przyjęciu co najmniej jednej dawki szczepionki przeciw COVID-19.
Zobacz również: Francja: Protesty w związku z zapowiedzią wprowadzenia segregacji sanitarnej i przymusu szczepień [WIDEO]
Wyjątkami od reguły mają być osoby, które nie mogą się zaszczepić z powodu przeciwwskazań natury medycznej. Takie osoby powinny z kolei przedstawić właściwe zaświadczenia lekarskie zwalniające z obowiązku szczepienia.
Z kolei władze miast Guiping i Pingliu w regionie Kuangsi na południu Chin ogłosiły, że dzieci osób niezaszczepionych nie będą miały możliwości wchodzenia do szkoły, a w rezultacie uczęszczania na lekcje.
Źródło: DoRzeczy.pl